18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka w łonie matki. Twarz nabiera wyraźnych, dokładnych rysów, małżowiny zaczynają odstawać od głowy, a oczy przesuwają się do przodu. Osiemnasty tydzień to także intensywny moment rozwoju mózgu i połączeń nerwowych w ciele dziecka. Dzięki rozwojowi układu nerwowego dziecko staje się coraz bardziej skoordynowane – przeciąga się i wierci. Jest w stanie ssać kciuk i wykonywać proste ruchy dłońmi, uczy się ziewania oraz czkania.

Serce płodu jest już ukształtowane na tyle, że w razie potrzeby podczas wykonywania badania ultrasonografem lekarz prowadzący jest w stanie wykryć wady wrodzone serca.

Ważnym badaniem dla dziecka jest także echo serca płodu. Nie jest to badanie przeprowadzane u wszystkich kobiet, ze względu na jego celowość przeprowadza się je u kobiet z grupy ryzyka lub w przypadku gdy niemożliwe jest dokładne przeprowadzenie badania USG.

Oprócz wielkich zmian dla dziecka osiemnasty tydzień ciąży to także okres wielkich zmian dla matki. Od osiemnastego, czasem dwudziestego tygodnia ciąży macica zaczyna wykonywać tzw. skurcze Hicksa. Mięsień napina się od czasu do czasu, lecz bezboleśnie – ma to na celu naturalne przygotowanie macicy do porodu.

Od tego momentu coraz częściej mogą pojawiać się bóle tylnej części ciała, w szczególności pleców. Powiększający się brzuch z dzieckiem wpływa na ośrodek ciężkości, co jednocześnie prowadzi do zmiany kątów nachylenia krzywizny kręgosłupa i zmienia naciski na nerwy odchodzące od kości. Podstawowymi formami radzenia sobie z tymi bólami jest lekka gimnastyka przeznaczona dla kobiet w ciąży, pływanie oraz masaż.

Jeśli ta ciąża jest kolejną, lub jesteś szczupła możesz już wyczuwać ruchy płodu. Nie będą to kopnięcia, tylko lekkie muśnięcia. Jeśli nie czujesz kopnięć dziecka nie ma się czym przejmować – przyjdzie jeszcze na to czas.

Drugi trymestr ciąży to ważny moment na dostosowanie swojej diety do potrzeb zarówno własnych, jak i dziecka. W organizmie matki wzrasta objętość krwi, często jednak nie idzie za tym równoczesny wzrost ilości czerwonych krwinek. Wtedy w trakcie badań mogą pojawić się wyniki wskazujące na spadek ich liczby. Niewielki spadek można korygować poprawą diety (zaopatrzenie w takie produkty jak: mięso czerwone, ryby, żółtko jaja, rośliny strączkowe), ale trzeba mieć na uwadze, że duża niedokrwistość przechodząca w anemię może skutkować koniecznością przyjmowania preparatów żelaza. Nie ma potrzeby unikania ich przyjmowania – odbędzie się to tylko ze szkodą dla matki i dziecka. W trakcie ciąży warto wypatrywać objawów niedokrwistości – osłabienie, senność czy zawroty głowy mogą wskazywać na zbyt małą liczbę czerwonych krwinek we krwi.

Należy również pilnować poziomu cukru we krwi – zbyt niski może powodować dokładnie te same objawy co niedokrwistość. Warto przeprowadzić test obciążenia glukozą – pozwala to na wykrycie cukrzycy ciążowej. Istotnym problemem może być także lekkie pogorszenie widzenia – nie masz się czym martwić. To problem odnoszący się do hormonów, po ciąży pogorszenie widzenia zaniknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here