Co się dzieje w 20 tygodniu ciąży?

Dwudziesty tydzień ciąży stanowi mniej więcej połowę trwania ciąży. Jest to środek drugiego trymestru ciąży i jest ona już wyraźnie zauważalna. W tym tygodniu następuje wiele istotnych zmian tak w ciele matki, jak i dziecka. Jakie dokładnie?

Dziecko powinno wielkości kilkunastu, zwykle około szesnastu centymetrów, i ważyć niecałe 300 gramów. U dziecka zaczynają rosnąć włosy na głowie, oraz rozwijają się zęby. Można się spodziewać również pierwszych odczuwalnych ruchów dziecka, a także jego reakcji na bodźce zewnętrzne, takie jak na przykład dźwięk. Nie należy się jednak niepokoić brakiem częstych ruchów. Co ciekawe, 20 tydzień ciąży jest również końcem wzrostu dzieci z ciąży mnogich w takim samym tempie jak jedynaków, a wynika to z braku miejsca w późniejszych etapach ciąży. Można się spodziewać częstszych ruchów dzieci ze względu na samą ich ilość.

Jak w tym samym czasie zmienia się matka? Jak wiadomo, trzeci trymestr ciąży jest najmniej zaskakujący, z najmniejszą ilością gwałtownych zmian. Nie należy się jednak spodziewać zastopowania zmian – będą one ciągle występowały, jednak nie aż tak dynamicznie jak wcześniej. Nie należy się niepokoić takimi objawami jak na przykład krwawienie z dziąseł, czy bóle pleców i stawów. Te ostatnie wynikają z rozciągnięcia się stawów i zwiększenia elastyczności stawów. Brak ruchów dziecka również nie powinien być powodem do paniki – pierwsze ruchy są zwykle odczuwane przez kobiety między dziewiętnastym, a dwudziestym pierwszym tygodniem ciąży. Sam brzuch czasem będzie twardnieć – wynika to z pierwszych skurczy macicy, nazywanych także skurczami przepowiadającymi. Mogą również nie występować, lub być nieodczuwalne. Skurcze macicy na tym etapie ciąży są pewnego rodzaju ćwiczenia wykonywanymi przez nią – swoistym przygotowaniem na poród. W przypadku skurczy przepowiadających występujących co około piętnaście do dwudziestu minut warto skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli do terminu porodu jeszcze daleko. Nie musi to oznaczać samego porodu, ale dobrze by było, gdyby dokładnej oceny sytuacji dokonał lekarz.

Co należy zrobić, gdy nadejdzie 20 tydzień ciąży? Należy wówczas wykonać tak zwane USG połówkowe, które należy do badań obowiązkowych. Na co pozwala takie badanie? Lekarz może obejrzeć dokładnie niemalże wykształcone już narządy wewnętrzne dziecka, dostarcza również informacji o budowie łożyska. Jeśli rodzice sobie tego życzą, można również poznać płeć dziecka. 20 tydzień ciąży jest również ostatnim momentem na rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla. Pozwoli to uniknąć poważnego problemu wielu kobiet – nietrzymania moczu po porodzie. W tym tygodniu może również wystąpić konieczność leczenia hemoroidów.

Podsumowując, 20 tydzień ciąży to początek przygotowań organizmu na sam poród. Dziecko intensywnie się rozwija, zaczynając już przybierać formę, jaką będzie miało po narodzinach. Dla matki na szczęście trzeci trymestr będzie najprzyjemniejszym czasem ciąży, nie pozbawionym jednak uciążliwości. Z pewnością jednak, każdą matkę ucieszą pierwsze odczuwalne ruchy dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here