Dziecko i matka w 5 tygodniu ciąży

Jeżeli doszło do zapłodnienia i w brzuchu przyszłej mamy rozwija się płód dziecka, można to zbadać za pomocą badania ginekologicznego lub testu ciążowego wykrywającego w moczu kobiety hormon zwany gonadotropiną kosmówkową- hormon HCG, którego poziom rośnie na początku ciąży. Wykonuje się je przeważnie, gdy przychodzi 5 tydzień ciąży. Zarodek zagnieździł się już w śluzówce macicy i nie wystąpiło miesiączkowanie, co jest znakiem dla matki o zmianie w jej organizmie. Pozostaje sprawdzić.
Najprostszy do wykonania jest wspomniany apteczny test ciążowy. Hormon HCG pojawia się we krwi w 8-9 dniu po zapłodnieniu, w moczu dopiero koło 14 dnia. Jeżeli wiec kobieta podejrzewa u siebie ciążę, a wynik testu jest negatywny, trzeba badanie powtórzyć za parę dni.
Oczywiście wiele kobiet obserwuje u siebie inne objawy wskazujące na ciążę. Charakterystyczne jest nabrzmienie i powiększenie piersi, które stają się bardzo wrażliwe na dotyk. Czasem występują poranne nudności i wymioty. Burza hormonów w organizmie kobiety sprawia, ze jest bardzo nerwowa i pobudzona. Czasem zmienia się smak, ma się ochotę na ostre pokarmy lub odwrotnie, na słodkie. Występuje wrażliwość na zapachy i smaki. czasem nie można znieść wręcz widoku do niedawna ulubionych dań. Warto wtedy, oczywiście w granicach rozsądku, posłuchać siebie i uznać, że organizm sam wie, co dla niego na tym etapie jest najlepsze. Oczywiście należy się wystrzegać palenia papierosów i chronić się przed paleniem biernym. Alkohol jest tez wykluczony. Kobieta z reguły odczuwa senność i ciągłe zmęczenie, jest ciągle osłabiona. Stan emocjonalny jest bardzo chwiejny, napady euforii mieszają się z apatią Trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to wszystko normalne i związane z praca hormonów i zatrzymywaniem wody w organizmie- będzie ona teraz potrzebna nie tylko dla kobiety, ale tez dla rozwijającego się dziecka.
Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju płodu, choć ma on w tej chwili wielkość kryształka soli. Przybiera walcowaty kształt ze szczeliną, w której tworzy się cewa nerwowa. Skupiska komórek gromadzą się w miejscu, gdzie w przyszłości wytworzy się mózg. Można wyodrębnić zawiązki rąk i nóg, a także widoczny jest mały ogonek. Na części, gdzie będzie kształtowała się głowa, wyodrębniają się miejsca na oczka i nosek. Oczywiście, to wszystko jest zbyt maleńkie, by można to było zobaczyć w badaniu USG. Z reguły ginekolog bada pacjentkę palpacyjnie, a o ciąży wnioskuje na podstawie takich objawów, jak powiększona macica, rozpulchniona szyjka macicy i jej czerwony kolor.
Bardzo ważne jest, by z chwila podejrzewania ciąży- a jeszcze lepiej w okresie planowania- zaprzestać czynienia wszelkich rzeczy, które dziecku mogłyby zaszkodzić. Chodzi tu nie tylko o alkohol i palenie papierosów, ale tez o kontakt ze szkodliwymi lub trującymi substancjami, przebywanie w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, przyjmowanie niektórych leków czy spożywanie pokarmów typu sushi. Z kolei trzeba jak najwcześniej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzenie
Następny artykułKarmienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here