Pierwsze oznaki ciąży

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem nieplanowanego zajścia w ciążę przez młode dziewczyny, które bardzo często działają pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojego zachowania. Przyczyna tego zjawiska w dużej mierze leży w popkulturze, która jest w obecnej chwili wszechobecna. W większości amerykańskich filmów, na przykład komediach romantycznych, nastolatkowie współżyją ze sobą już w bardzo młodym wieku, czyli w okresie liceum, lub nawet gimnazjum.
Winę za to w niewielkim stopniu mogą ponosić także rodzice i wychowawcy dorastających młodych ludzi, którzy pozostawiają ich samym sobie i nie poświęcają wystarczająco czasu na zwiększenie ich świadomości seksualnej. Dlatego tak ważne są wszelkie prelekcje, na których wykwalifikowane osoby kształcą młodzież i uświadamiają ich, że to, jaką decyzję podejmą dziś, ma ogromne znaczenie na ich dalsze życie. Bo która nastolatka chciałaby pójść na studia będąc w widocznej ciąży i uczęszczać na zajęcia, jednocześnie opiekując się nowo narodzonym dzieckiem?
Mimo wszystko, oprócz uświadamiania młodzieży w tych sprawach, bardzo ważne jest również, by każdy nastolatek miał chociażby najmniejsze pojęcie na temat ciąży i jej przebiegu. Młode kobiety powinny wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki ciąży, by mogły w odpowiednim momencie zareagować i mieć kontrolę nad tym, co się wtedy dzieje. W takiej sytuacji będą miały możliwość szybkiego zrobienia testu ciążowego i potwierdzenia swoich wątpliwości, a także będą mogły jak najszybciej udać się na wizytę do ginekologa.
Pierwsze objawy ciąży są bardzo często ignorowane i niezauważane przez przyszłe mamy, a dzieje się tak dlatego, że są one bardzo podobne do objawów zatrucia pokarmowego czy grypy.
Pierwszym, najbardziej znanym symptomem, który świadczy o ciąży, jest brak miesiączki w planowanym terminie. Oczywiście od tego występują wyjątki i może się zdarzyć, że krwawienie występuje jeszcze przez początkowe miesiące, jednak jest to bardzo rzadkie i zazwyczaj brak miesiączki powinien być bodźcem do wykonania testu.
Kolejnymi częstymi przypadłościami, występującymi u ciężarnych kobiet, są nudności i wymioty, które najczęściej pojawiają się rano lub wieczorem. Występowanie mdłości jest również jednym z najczęściej rozpoznawanych objawów ciąży i bardzo często negatywnie wpływa na samopoczucie przyszłej mamy.
Wśród wczesnych oznak ciąży bardzo często jest także długotrwałe zmęczenie, które może się nasilać. Jest to spowodowane faktem, że organizm kobiety już na początku ciąży musi przygotować się na wysiłek, jakim jest noszenie i odżywianie dziecka. Jeśli zatem kobieta czuje się senna czy apatyczna, powinna zadbać o swoje zdrowie i pozwolić swojemu organizmowi zregenerować się poprzez zapewnienie mu odpowiedniej ilości snu.
Kolejną oznaką, która może świadczyć o ciąży, jest tak zwana huśtawka nastrojów. Jeśli kobieta zauważy, że bardzo często odczuwa złość, frustrację i stres, naprzemiennie z napadami płaczu, to wcale nie musi oznaczać to zbliżania się miesiączki.
Wczesne rozpoznanie ciąży może w znaczącym stopniu wpłynąć na dalszy rozwój płodu, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here