Umowy dotyczące wynajmu lub kupna - sprzedaży mieszkania

Rynek mieszkaniowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Szczególnie duże miasta, takie jak Wrocław przyciągają klientów z całej Polski i nie tylko. Są osoby zainteresowane kupnem mieszkania na własność, a są takie, które szukają mieszkania na wynajem. Zarówno jedna i druga grupa musi poświęcić sporo czasu na znalezienie czegoś odpowiedniego dla swoich potrzeb i portfela.

Umowa o wynajem mieszkania

Jeśli chodzi o wynajem, to sytuacja nie jest aż tak stresująca, jak przy zakupie na własność mieszkania. W pierwszej kolejności musimy sami wiedzieć ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na wynajem, w jakiej okolicy Wrocławia chcielibyśmy zamieszkać, jak duże mieszkanie chcemy wynająć, na jakim standardzie mieszkania nam zależy. Jeśli znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, spotkamy się z właścicielami mieszkania lub firmą, która wynajmuje mieszkania, jak na przykład deweloper kimorent, domówimy wszystkie szczegóły wynajmu, to będziemy musieli spisać umowę najmu. Każda umowa ma swoje niezbędne elementy, podobnie jest z umową najmu mieszkania. Niezbędnymi elementami jest między innymi data i miejsce zawarcia umowy, dane dwóch stron umowy, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, dane z dowodów osobistych. Konieczny jest dokładny opis lokalu, adres wynajmowanego mieszkania, stan prawny mieszkania oraz jego powierzchnia użytkowa. W umowie najmu powinna się także znaleźć kwota czynszu oraz innych dodatkowych opłat, takich jak pobierana kaucja. Na tej podstawie właściciel będzie mógł rozliczać się z właściwymi urzędami, a wynajmujący będzie wiedzieć, jakie są comiesięczne opłaty. Dla uściślenia dobrze podać numer konta, na które mają być wpłacane pieniądze oraz datę, do której powinna być przelewana kwota pieniędzy. W umowie najmu mieszkania ważnym punktem jest czas trwania umowy, ewentualne warunki wypowiedzenia umowy. Jak w każdej umowie, żeby była ona obowiązująca, muszą się znaleźć podpisy dwóch stron umowy. Jeśli chodzi o wynajem od osób prywatnych, to żeby sporządzić właściwą umowę, można poszukać gotowego wzoru w Internecie. Jeśli wynajmujemy mieszkanie od firmy, to najczęściej mają oni już sprawdzone, stosowane od lat wzory umów. Bez względu na to od kogo wynajmiemy mieszkanie albo komu wynajmiemy naszą nieruchomość, to każda ze stron, zanim złoży na umowie podpisy, dla swojego bezpieczeństwa, powinna dobrze zapoznać się z wypisaną umową. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych niedomówień i stresów.

Umowa kupna – sprzedaży mieszkania

Umowa cywilnoprawna, jaką jest umowa kupna – sprzedaży mieszkania, jest pisemną umową, którą trzeba sporządzić z wyjątkową starannością i dokładnością, ponieważ wiąże się z wysokimi kosztami. Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, na przykład od firmy omegabuildings, czy rynku wtórnego, to trzeba dokładnie zapoznać się z każdym punktem umowy. Jeśli chodzi o etap przedwstępnej umowy, to można tutaj pominąć wizytę u notariusza. Kolejny etap umowy to podpisanie aktu notarialnego w obecności notariusza. Nie ma możliwości pominięcia tego kroku. Jeśli chodzi o tego rodzaju umowę, to również niezbędna jest informacja o miejscu i dacie podpisywania umowy. Poza tym konieczna jest notatka na temat danych stron umowy, na temat lokalizacji, powierzchni i innych danych dotyczących sprzedawanego mieszkania. W umowie kupna – sprzedaży mieszkania musi znaleźć się informacja, która określa formę własności mieszkania opis księgi wieczystej. Dodatkowo musi być wskazany dokument, który wykazuje prawo własności sprzedającego do mieszkania, informacja (w formie oświadczenia sprzedającego), że sprzedawane mieszkanie nie posiada zadłużeń i nie jest obciążone prawami osób trzecich. W umowie musi znaleźć się także wzmianka, która określa cenę sprzedaży, ewentualnie kwotę zaliczki, niezbędne podpisy oraz potwierdzenie, że sprzedający odebrał zapłatę za mieszkanie. Zakup mieszkania od firmy lub dewelopera oszczędza nam czas szukania właściwego wzoru umowy. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności z dokładnego zapoznania się z każdym punktem umowy. Jeśli bowiem podpiszemy umowę, a po czasie okaże się, że czegoś nie doczytaliśmy albo źle zrozumieliśmy, to i tak nie ma odwrotu. Z tego względu nie warto się śpieszyć, tylko spędzić u notariusza tyle czasu, ile nam potrzeba. Chodzi przecież o to, żebyśmy uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania związane z kupnem lub sprzedażą, rozwiali wszystkie wątpliwości, żebyśmy byli pewni swojego zakupu lub sprzedaży. Oprócz wizyty u notariusza, zazwyczaj kupujący, musi ponieść jeszcze inne dodatkowe opłaty związane z zakupem.


Przykładowa realizacja dewelopera Omegabuildings.pl.

Umowa jest dokumentem, który chroni dwie strony. Wynajmujący lub kupujący mieszkanie, właściciel lub sprzedający mieszkanie mają pewność domówienia wszystkich szczegółów i w razie konieczności, mogą odwołać się do zapisków, które znajdują się na takowej umowie. Istotne jest więc poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na sporządzenie właściwego dokumentu i zapoznanie się z jego treścią przez obie strony umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here