cukrzyca

Cukrzyca niechlubnie stała się jednym z najpopularniejszych schorzeń zaliczanych do chorób cywilizacyjnych.

Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

Jest chorobą układu metabolicznego polegająca na nieprawidłowym funkcjonowaniu insuliny, hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Wyróżniamy kilka typów tej choroby, z których najpopularniejsze są cukrzyca typu II (hiperglikemia) oraz cukrzyca typu I (hipoglikemia).

Cukrzyca typu II charakteryzuje się zwiększoną ilością cukru we krwi. Spowodowane jest to złą dietą, trybem życia a nawet spożywaniem używek. Do najczęściej występujących objawów podczas hiperglikemii zaliczamy silne uczucie pragnienia, częste wizyty w toalecie, spadek masy ciała mimo dużego apetytu, apatię i senność.

Cukrzyca typu I jest to tzw. niedocukrzenie. Jest to nagły spadek cukru we krwi, który może być spowodowany błędami w żywieniu, odchudzaniem, zbyt długimi przerwami pomiędzy posiłkami, zbyt dużą dawką insuliny podana w wyniku niewłaściwego pomiaru poziomu cukru. Do najczęściej występujących objawów hipoglikemii należą bóle głowy, osłabienie, zimne poty, wilczy głód, kołatanie serca, mdłości i uczucie niepokoju. Wyregulować poziom cukru we krwi można za pomocą cukierka lub herbaty z dużą ilością cukru.

W obu przypadkach bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do dużego spustoszenia w organizmie a nawet śmierci. Bardzo ważny jest pomiar cukru we krwi za pomocą glukometru, pomiary powinny być wykonywane tak często jak zalecił to lekarz. Cukrzycę II typu można leczyć za pomocą odpowiedniej diety, a w poważniejszych przypadkach stosowane są farmaceutyki. W przypadku cukrzycy typu I konieczne jest stosowanie insuliny, którą podaje się za pomocą tzw. pena lub pompy insulinowej.

Sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl posiada w swej ofercie wszystkie przydatne rzeczy potrzebne do walki z cukrzycą. Od specjalistycznej żywności, poprzez tematyczne książki aż po glukometry i pompy insulinowe. Zakupów możemy dokonać z domowego zacisza dzięki przejrzystej stronie internetowej, a w razie jakichkolwiek pytań załoga sklepu udzieli nam specjalistycznych porad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here