Kiedy pielęgnować soczewki kontaktowe

Wszystkie soczewki do oczu, z wyłączeniem tych jednodniowych, należy ściągać każdego wieczoru, odpowiednio je oczyścić, za pomocą płynu do soczewek, aby pozbyć się z ich powierzchni wszelkich osadów białkowych czy też tłuszczowych, a następnie umieścić je w odpowiednim pojemniku. Przeczytaj nasz tekst, z którego dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo obchodzić się z soczewkami.

Pielęgnacja soczewek to podstawa

Aby Twoje oczy pozostały zdrowe, należy w odpowiedni sposób dbać i pielęgnować soczewki do oczu. Jeżeli będziesz o tym zapominał, w Twoje oczy może wdać się infekcja, zapalenie, a w ostateczności może wystąpić nawet i ślepota. Oprócz prawidłowej pielęgnacji, warto także wybierać jakościowe soczewki, takie jak w swojej ofercie ma marka acuvue.pl. Na soczewkach kontaktowych gromadzą się liczne osady lipidowo-białkowe, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Po każdym ich zdjęciu należy je w pełni oczyścić, a także zdezynfekować, tę rolę pełni płyn do soczewek. Niemniej jednak, jeśli użyjesz niewłaściwego środka do oczyszczania soczewek, może on spowodować podrażnienie oczu. W związku z tym, Twoim obowiązkiem jest dokładne czytanie ulotki, która zawsze jest dołączoną do opakowania płynu.

Dokładna instrukcja, w jaki sposób należy dbać o soczewki do oczu

1. Przygotuj soczewki do czyszczenia

Na początku należy dokładnie umyć ręce oraz je wysuszyć. Przygotuj sobie płyn do soczewek i wypłucz nim pojemniczek na soczewki. A następnie powoli zdejmij jedną z soczewkę z oka.

2. Oczyść soczewki

Soczewki powinno się czyścić od razu po ich zdjęciu z oka – połóż je na czystej dłoni, a następnie zaaplikuj na niej kilka kropli płynu pielęgnacyjnego. Następnie za pomocą małego palca delikatnie pocieraj powierzchnię soczewki, ten proces powinien potrwać około 10 sekund, po każdej stronie soczewki. Na końcu dokładnie spłucz soczewkę płynem.

3. Przechowywanie soczewek

Obie komory pojemnika do przechowywania soczewek należy wypełnić płynem przeznaczonym do soczewek. Potem powinieneś włożyć zdjętą i wyczyszczoną soczewkę do pojemnika, pamiętaj, że musi być ona całkowicie zanurzona w cieczy. Zakręć potem pojemnik i z drugą soczewką zrób dokładnie tak samo.

Jakie są najważniejsze zasady przechowywania i użytkowania soczewek?

– Pamiętaj, aby zawsze systematycznie wymieniać soczewki na nowe. Jeżeli będziesz nosić je po upływie ich terminu ważności, to możesz narazić swoje oczy na liczne choroby, zakażenia, obrzęki, a nawet i ślepotę.
– Ręce przed kontaktem z soczewkami i oczami powinny być dokładnie umyte i wysuszone, inaczej możesz przenieść na oczy bakterie.
– Tak jak i soczewki – płyny do pielęgnacji soczewek także nie mogą być przeterminowane.
– Zawsze należy zakładać soczewkę na to samo oko i przechowywać ją w tej samej komorze pojemnika. W przeciwnym razie, jeżeli w jednym oku wystąpi jakaś infekcja bądź zakażenie, możesz przenieść je na drugie oko.
– Nigdy nie przechowuj soczewek w samej soli fizjologicznej, ponieważ nie ma ona takich właściwości, aby dokładnie oczyścić soczewki.
– Nie można zwilżać soczewek za pomocą śliny!
– Nie można pożyczać swoich soczewek innym.
– Należy każdego dnia w dokładny sposób dezynfekować pojemnik, w którym soczewki są przechowywane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here