Rekuperacja – co warto wiedzieć?

0
695

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym przykłada się ogromną wagę do montażu energooszczędnych instalacji. Rekuperacja jest jednym z takich systemów. Jeśli szukasz informacji na temat rekuperacji, to dobrze trafiłeś, w tym artykule postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania na jej temat.

Rekuperacja – budowa i zasada działania

Rekuperacja jest w zasadzie systemem wentylacji mechanicznej wzbogaconej o możliwość odzysku energii cieplnej. Każdy budynek musi być wyposażony w odpowiednio funkcjonującą instalację wentylacyjną. Jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego typowe systemy wentylacyjne generują olbrzymie straty energii cieplnej. Zachodzi pewien paradoks – podczas, gdy dokłada się starań, aby ograniczać straty ciepła poprzez ściany, okna czy dach, jednocześnie stworzone są w budynku dziury (wyloty kanałów wentylacyjnych), przez które nieustannie wydobywa się z budynku ciepłe powietrze. A wraz z nim bezpowrotnie tracona jest energia cieplna. Świeże napływające do budynku powietrze w okresie zimowym ma nawet kilkunastostopniową ujemną temperaturę. Takie powietrze instalacja grzewcza każdorazowo musi podgrzać do temperatury zadanej na programatorze (zazwyczaj ponad 20 stopni Celsjusza). Dzięki rekuperatorom takim stratom energii można zapobiec. Energię cieplną zmagazynowaną w wydalanym z budynku powietrzu wykorzystuje się do podgrzewania zimnego powietrza napływającego do wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy, dzięki czemu zużywa dużo mniej paliwa. Cały proces wymiany energii, a dokładnie jej odzysku przebiega w urządzeniach nazywanych rekuperatorami. W zależności od ich rodzaju, charakteryzują się one 70 lub nawet 90% wydajnością energetyczną. W praktyce oznacza to naprawdę spore oszczędności w użytkowaniu domu w okresie sezonu grzewczego.

Zdrowotne zalety rekuperacji

Użytkownicy systemów rekuperacji chwalą sobie również ich pozytywny wpływ na zdrowie. Zazwyczaj instalacje te są wyposażane w efektywne filtry oczyszczające powietrze. W zależności od producenta systemu stosuje się filtry mechaniczne, węglowe oraz hepa. Filtry mają również różną budowę, mogą to być filtry harmonijkowe, stożkowe, płaskie, lamelowe, kasetowe, itp. Warto wybierać te systemy, które gwarantują najlepszą jakość oczyszczania powietrza. W niektórych polskich miastach takich jak Wrocław lub Kraków w okresie zimowym występuje problem wielkomiejskiego smogu. W takich rejonach stosowanie rekuperacji z oczyszczaniem powietrza okazuje się tym bardziej zasadne. Na przykład montując rekuperację we Wrocławiu możemy oddychać powietrzem wolnym nie tylko od pyłów zawieszonych, ale również od rozmaitych alergenów. Wrocław leży na obniżonym terenie, dlatego miasto to jest słabo wentylowane. To właśnie z tego względu powietrze zazwyczaj jest tutaj przesycone wieloma typowo miejskimi zanieczyszczeniami jak i najróżniejszymi alergenami. Dlatego w domach, w których zastosowane są systemy rekuperacji bardzo dobrze czują się alergicy, astmatycy oraz osoby cierpiący na wszelkie inne schorzenia gór oddechowych. Oddychanie krystalicznie czystym (prawie jak w górach) powietrzem ogromnie poprawia komfort wszystkich domowników. Warto pamiętać, że smog ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich nim oddychających. Smog jest szkodliwy, ponieważ jego drobinki przenikają w głąb naszego organizmu. Mogą dostawać się do krwioobiegu powodując w konsekwencji nawet stany zapalne. Rekuperacja wyposażona w filtry powietrza całkowicie likwiduje takie ryzyko. Oczywiście należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Oszczędne instalacje budowlane – dlaczego tak potrzebne?

W ostatnich latach bardzo dużo mówiło się o potrzebie stosowania w budownictwie mieszkaniowym energooszczędnych instalacji. Rekuperacja jest jedną z nich. Technologie tego typu pozwalają ograniczać zapotrzebowanie budynków na energię, dzięki temu spalane jest mniej paliwa. Oznacza to oczywiste oszczędności w zakresie użytkowania domu – szczególnie w jego ogrzewaniu. Niemniej patrząc na sprawę z szerszej perspektywy, ograniczenie zużycia węgla czy gazu ziemnego ma również inne, niezwykle istotne zalety. Według oficjalnych informacji podanych na rządowej stronie internetowej gov.pl w Polsce co roku zużywa się kilkadziesiąt milionów ton węgla kamiennego tylko na potrzeby energetyki. Jak nietrudno się domyśleć, wskutek jego spalania do atmosfery każdego roku przedostają się ogromne ilości szkodliwych gazów cieplarnianych. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie milionów ludzi, ale również na ekosystemy oraz gospodarkę rolną i turystyczną. Wprowadzanie systemowych rozwiązań zmniejszających ilość wykorzystywanego opału ma bezpośredni wpływ na nasze środowisko naturalne, między innymi jakość powietrza, którym oddychamy. Ograniczenie zużycia opału, to również zmniejszenie zapotrzebowania na surowce energetyczne, a te w ostatnim czasie stały się przyczyną wielu poważnych problemów w całej Unii Europejskiej.

Wielu indywidualnych inwestorów bardzo docenia każdą możliwość uniezależnienia się od dostaw i aktualnych cen surowców energetycznych. Rekuperacja bardzo pod tym względem pomaga. Firma ASK Energooszczędne Instalacje oferuje systemy rekuperacji również w mieście Przemyśl i okolicach. Ofertę dla tego regionu można znaleźć pod adresem https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here