Środki do walki z molami ubraniowymi

Mole ubraniowe, czyli właściwie mole włosienniczki, to niezwykle uciążliwe stworzenia. Potrafią zagnieździć się w naszych szafach i półkach, wyrządzając niemałą szkodę przechowywanym wewnątrz ubraniom. Mól ubraniowy jest krewnym mola spożywczego i często z nim mylony. Walka z molami potrafi być czasochłonna i niekiedy wymaga zastosowania kilku różnych rozwiązań. Poniżej dokonujemy przeglądu najpopularniejszych środków dedykowanych do walki z molami. Dowiesz się jak działają, które z nich warto wybrać oraz jakiej skuteczności można się po nich spodziewać.

Mole ubraniowe – cichy morderca twoich ubrań

Niewielkie rozmiary moli ubraniowych czynią z nich bardzo niepozorne stworzenia. Długość ich ciała wynosi zaledwie jeden centymetr; podobny rozmiar osiągają też ich skrzydełka po rozłożeniu. Czym żywią się mole ubraniowe? Przede wszystkim – materiałami naturalnymi: bawełną, moherem, futrem, a także dywanami, półfabrykatami, piórami oraz – okazjonalnie – także tkaninami sztucznymi.

Dorosła samica może złożyć nawet kilkadziesiąt jajeczek – najczęściej w okolicy źródła pożywienia. W zależności od pory roku – zimowej lub letniej – czas rozwoju larw oraz dorosłych osobników może się różnić. Zazwyczaj, w okresie wyższych temperatur, czas potrzebny na wyklucie się młodych oraz późniejsze przepoczwarzenie jest krótszy.

Mole najczęściej atakują właśnie w miesiącach letnich oraz w okresie wczesnej jesieni. Po zagnieżdżeniu się w szafie są w stanie odżywiać się tkaninami przez okres całego roku. Najlepszym sposobem jest oczywiście zabezpieczenie się przed ich pojawieniem. Prewencja przynosi najlepsze rezultaty – chroni twoje ubrania oraz przeciwdziała rozwijaniu się nowych, młodych żyjątek.

Gdy jest już za późno, i mole zadomowiły się w twoim mieszkaniu, wówczas najlepszym wyjściem będzie wybór określonej formy pułapki lub środków zwalczających te małe stworzenia.

Skuteczne zwalczanie moli spożywczych – wybór środków

Pułapki na mole ubraniowe to pierwszy typ produktu, o którym warto wspomnieć. Pułapki takie są niezwykle wygodne w użyciu – wystarczy ustawić je wewnątrz szafy lub w dowolnym wybranym miejscu pomieszczenia i czekać, aż mole wlecą do środka. Dzięki emitowaniu feromonów wabią one mole i skłaniają do wejścia wewnątrz. Tam, przyczepiają się do kleistej powierzchni. Zaletą pułapek na mole jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa, bezwonność oraz możliwość stosowania w różnych miejscach. Pułapka zachowuje swoją przydatność przez okres nawet pół roku.

Inne polecane środki na mole ubraniowe to płytki owadobójcze, wykorzystywane w zwalczaniu nie tylko moli, ale również much, komarów, muszek owocowych, a także owadów biegających (np. mrówek, rybików). Płytka działa bardzo skutecznie – już w ciągu godziny od otworzenia, rozpoczyna się działanie biobójcze, skierowane właśnie na owady.

Spraye w aerozolu to rozwiązanie stosowane w walce z różnymi owadami latającymi, w tym również z molami ubraniowymi. Jego użycie może być skuteczne, jednak wymaga dokładnego wywietrzenia pomieszczenia. Najczęściej, spray używany jest jako rozwiązanie dodatkowe, wspomagające działanie np. pułapki na mole.

Rozwiązaniem warty rozważenia jest również zawieszka do szafy, które wywołuj efekt biobójczy nakierowany właśnie na eliminację moli. Zawieszki takie działają przez okres nawet 3 miesięcy, doprowadzając w ciągu zaledwie tygodnia do śmierci moli.

Warto też polecić możliwość zakupu preparatu w formie proszku, przeznaczonego do przygotowywania zawiesiny wodnej. Preparaty takie można następnie przelać do butelek i stosować jak zwykły aerozol, do opryskiwania podłóg, kątów, wnętrz szaf, przewodów wentylacyjnych oraz innych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here