Ciąża tydzień po tygodniu - 15 tydzień

Każda kobieta zastanawia się na każdym etapie ciąży, jak rozwija się jej maleństwo. 15 tydzień ciąży to już 4. miesiąc, czyli drugi trymestr – uważany za ten najprzyjemniejszy, ponieważ większość dokuczliwych objawów stopniowo zanika, a kobieta czuje się o niebo lepiej. Brzuszek, choć jeszcze malutki, staje się powoli widoczny, co napawa dodatkowo przyszłą mamę dumą i radością.
Jeżeli chodzi o rozwój dzieciątka, to w 15 tygodniu nadal bardzo intensywnie rośnie. Na tym etapie powinno już ważyć średnio około 55-80 gram i mierzyć aż 11 cm. W przybliżeniu dzieciątko rozmiarami przypomina dorodne jabłuszko.
Płód coraz bardziej zaczyna wyglądać jak malutki bobas. W tym tygodniu zachodzące zmiany są naprawdę ogromne. Skóra maluszka jest cieniutka i jeszcze przezroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Pojawia się także tzw. lanugo, czyli nic innego jak meszek płodowy, który ma chronić maleństwo przed wodą. Uszka i oczka zawędrowały już na swoje miejsce. Całe ciało zaczyna nabierać właściwych proporcji – nóżki zaczynają być większe od rączek, a głowa zaczyna przybierać normalne proporcje w stosunku do reszty ciała.
Dziecko w 15. tygodniu potrafi już poruszać paluszkami u dłoni i stóp, a nawet wsadzić kciuka do buźki i go ssać. Zaciska również malutkie dłonie w piąstki, a u stóp oraz dłoni wykształciły się paznokietki. Wykonuje także czynności oddechowe (ssie i połyka wody płodowe, co przygotowuje je do oddychania po wyjściu z brzuszka).
Wszystkie wykształcone narządy podjęły już swoje funkcje i wciąż przygotowują się do życia po rozwiązaniu.
Gdyby wykonać zdjęcie RTG maluszkowi przebywającemu w brzuszku na tym etapie ciąży, zobaczyć by już można było prawie kompletny szkielet małego człowieka. Kości są już skostniałe, a mięśnie coraz lepiej rozwinięte.
U kobiety noszącej nowe życie także bardzo dużo się zmienia. Macica stale się powiększa i w tym czasie znajduje się mniej więcej w połowie odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym – jest już wyraźnie wyczuwalna, zwłaszcza w pozycji leżącej (na plecach).
Przyszła mama może zacząć odczuwać mocniejsze, i niekiedy szybsze bicie swojego serca. Spowodowane jest to zwiększonym ciśnieniem, które w tym momencie jest jak najbardziej naturalne.
Zdecydowanie zwiększy się również apetyt, a jednocześnie pojawi się niezbyt przyjemne uczucie – zgaga i pieczenie po obfitych posiłkach, jak także i wzdęcia towarzyszące wilczemu apetytowi i nadmiernemu połykaniu powietrza. Można sobie z tym poradzić jedząc możliwie często, lecz w mniejszych ilościach. Warto trzymać zdrową dietę i unikać tłustych oraz ostrych potraw, napojów z kofeiną, napojów gazowanych, niezdrowych przekąsek oraz słodyczy.
Kobieta w czwartym miesiącu ciąży może mieć problemy ze spaniem. Bezsenność może się wiązać z większą nerwowością lub po prostu z trudnością w znalezieniu wygodnej pozycji do spania.
Dobrą wiadomością jest to, że na parę tygodni zmniejszy się parcie na pęcherz – macica przestała go uciskać, przez co odwiedzanie toalety zdarza się zdecydowanie rzadziej.
Najprzyjemniejszym i jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów jest określenie płci, co na tym etapie jest już bardzo prawdopodobne.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża bliźniacza
Następny artykułCiąża

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here