10 tydzień ciąży - rozwój dziecka i samopoczucie mamy

10 tydzień ciąży to nadal bardzo intensywny czas wzrostu i rozwoju dziecka. Na tym etapie zarodek osiąga około 25 – 30 mm długości ciemieniowo – rdzeniowej (czyli mierzonej od głowy do pupy, w skrócie CRL). Przyjmuje się, że wielkością zbliżony jest do śliwki lub dużej truskawki. W tym tygodniu u dziecka zachodzi:
– bardzo intensywny rozwój komórek nerwowych, a co za tym idzie – również mózgu,
– rozwój układu kostnego i mięśniowego – kostki nóg oraz nadgarstki i łokcie przyjmują już swoją formę, zarysowują się także palce u rąk i nóg; dzięki takiemu postępowi dziecko jest już w stanie poruszać nóżkami i rękami, zbliżając je do siebie,
– powstawanie zalążków zębów w dziąsłach, a także uformowanie podniebienia twardego,
– wytwarzanie soków trawiennych przez żołądek oraz zauważalnie większych ilości moczu przez nerki.
W 10 tygodniu ciąży zwiększa się także ilość płynu owodniowego, który znajduje się w worku owodniowym – tam, gdzie dziecko. To istotny proces, ponieważ płyn ten odgrywa wiele ważnych ról w rozwoju dziecka, między innymi umożliwia mu poruszanie rękami i nogami, odżywia go, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, pomaga utrzymać optymalną dla zarodka temperaturę.
Na tym etapie ciąży kobieta nadal bardzo intensywnie może odczuwać nieprzyjemne jej objawy. Na porządku dziennym stają się chroniczne zmęczenie oaz senność, wymagające częstszego i dłuższego odpoczynku. Równie często doświadczane są zmiany nastroju – drażliwość, nawet z najbardziej błahych powodów, jest w tym stanie normalna. Nadal mogą utrzymywać się nieprzyjemne mdłości i wymioty oraz wrażliwość na zapachy, które skutecznie wpływają na spadek apetytu, a co za tym idzie – również wagi. Na szczęście już niedługo powinny one zniknąć – wkraczając za chwilę w drugi trymestr te niekomfortowe dolegliwości zostaną zastąpione przypływem energii i dobrego samopoczucia. Należy pamiętać, że kwestia odpowiedniego odżywiania i nawadniania organizmu jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Bezwzględnie należy unikać spożywania surowego mięsa czy niepasteryzowanego mleka, a swoją dietę należy wzbogacić w produkty bogate w wapń i żelazo. Wyraźnej zmianie ulegają także piersi – prawdopodobnie zauważalnie się już powiększyły, wymagając zakupu większego rozmiaru biustonosza. Przez całą pierwszą połowę ciąży są one także bardziej obolałe i wrażliwe na dotyk. Wszystko to dlatego, że już teraz intensywnie przygotowują się do produkcji mleka.
10 tydzień ciąży to również ten czas, kiedy rodzice mogą odetchnąć – dziecko jest już bezpieczne, a ryzyko poronienia spada coraz bardziej z każdym kolejnym dniem. Zarodek przyjmuje coraz bardziej „człowieczy” kształt – organizm dziecka współpracuje już z sobą na wszystkich poziomach, bo wszystkie organy zostały już wykształcone – teraz będzie następował ich wzrost oraz rozwój. Znikają również błony między palcami rąk, a główka – choć nadal dominuje wielkością nad całym ciałem – przybiera coraz bardziej ludzki kształt.
Z niepokojących objawów warto zwrócić uwagę na pobolewanie podbrzusza – najczęściej nie jest ono niebezpieczne, wynika jedynie z rozciągania się macicy, jednak każdy taki syndrom należy zgłosić lekarzowi, aby mieć pewność, że dziecku nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here