13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień ciąży jest początkiem drugiego trymestru, kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka. Drugi trymestr ciąży głównie polega na rośnięciu małego człowieka. Z punktu widzenia matek, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych zmian poziomów hormonów, dzięki czemu ustąpi większość nieprzyjemnych objawów typowych dla początku ciąży.
13 tydzień ciąży – rozwój dziecka
W trzynastym tygodniu ciąży dziecko zaczyna swój indywidualny rozwój pod względem tempa w jakim przybiera na wadze i rośnie, dlatego przyszła mama nie powinna kierować się tabelami czy doświadczeniami innych matek. Na tym etapie ciąży twarz nabiera coraz bardziej charakterystycznego wyglądu – oczy, nos i broda są coraz lepiej ukształtowane. Uszy, które początkowo były osadzone bardzo nisko, zaczynają się przesuwać ku górze na boczną część głowy. Powoli zaczynają zmieniać się proporcje dziecka, głowa nadal stanowi większość jego ciała ale rozwój tułowia w trzynastym tygodniu zaczyna nabierać tempa – to czas szczególnie intensywnego przyrostu długości i ciężaru ciała. W tym okresie ciąży narządy płciowe zewnętrzne są już coraz lepiej widoczne a na palcach pojawiają się poduszeczki dotykowe – dziecko posiada już swoje indywidualne linie papilarne. Narządy wewnętrzne wykonują już wiele funkcji – np. serce przepompowuje już dziennie około 30 litrów krwi, trzustka produkuje insulinę regulującą poziom cukru u płodu. Dziecko posiada już także w pełni funkcjonujące nerki. W trzynastym tygodniu powstają żebra, kości długie w kończynach oraz czaszka. Dziecko jest bardzo ruchliwe dzięki czemu nabywa coraz więcej umiejętności – np. ziewanie, wkładania kciuka do ust, potrafi poruszać kończynami, prostując się lub kuląc. Wyraźne powiększenie brzucha w drugim trymestrze spowodowane jest zwiększeniem się ilości płynu owodniowego odpowiedzialnego za utrzymywanie stałej temperatury ciała, łagodzenie wstrząsów i skutków urazów fizycznych matki. Dodatkowo picie płynu owodniowego dostarcza dziecku wody i licznych składników odżywczych.
13 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy.
Zaczynając drugi trymestr ciąży kobieta może w końcu w pełni zacząć cieszyć się ciążą – ustępują wszystkie nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące początkowi ciąży. Przez wzrost łożyska często może pojawiać się uczucie zmęczenia – nie należy z tym walczyć, mogą pojawiać się także zawroty głowy przy nagłym wstaniu z pozycji leżącej. W trzynastym tygodniu na powiększających się piersiach i brzuchu mogą zacząć pojawiać się pierwsze rozstępy, to odpowiedni moment by zacząć stosować kosmetyki przeznaczone dla skóry kobiet w ciąży. Na tym etapie mogą również zacząć pojawiać się zaparcia w przypadku takich dolegliwości warto zastosować pewne zmiany w diecie i spożywać więcej produktów zawierających błonnik i włókna; np. owoce i warzywa, zielenina, pełnoziarniste produkty zbożowe, itp.
Jest to dobry moment żeby rozejrzeć się za odzieżą ciążową, ponieważ nie należy ściskać brzucha zakładając ubrania sprzed ciąży, które będą robiły się coraz ciaśniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here