27 tydzień ciąży

Udało nam się przejść pomyślnie przez dwudziesty szósty tydzień ciąży, dlatego teraz z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie nam kolejny etap. Czytamy o nim w Internecie, wypytujemy o to swoje bardziej doświadczone koleżanki bądź czerpiemy informacje od instruktorów, którzy prowadzą zajęcia w szkłach rodzenia. 27 tydzień ciąży coraz bardziej przybliża nas do samego porodu. Czego zatem możemy się po nim spodziewać?

Nasze małe jak dotąd dziecko zaczyna rosnąć jak na drożdżach. Bezustannie i błyskawicznie powiększa się jego masa ciała, tworzona w dużej części przez sporą ilość tkanki tłuszczowej. Oczywiście dziecko wciąż jest jeszcze dość małe – największe będzie na kilka chwil przed porodem i to wtedy osiągnie swoją ostateczną wagę. Maluszek zaczyna też potrzebować coraz większej ilości płynów do życia, dlatego każdego dnia przyjmuje mniej więcej jeden litr owodniowego płynu. Oczywiście nie jest w stanie strawić wszystkich znajdujących się w nim substancji. Układ trawienny naszego maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego radzi sobie wyłącznie z przetwarzaniem samych cukrów (w dużej części to właśnie z nich składa się płyn owodniowy). Nasze dziecko powoli otwiera też już swoje oczka i zaczyna reagować na intensywniejsze i mocniejsze światło, które dociera do niego przez samą skórę brzuszka. Jeżeli światło okazuje się dla jego małych oczek zbyt mocne, maluszek po prostu się od niego odwraca, potrafiąc samodzielnie zadbać o swój komfort.

27 tydzień ciąży jest już niemalże ostatnim etapem przed samym porodem. Czujemy, że ten czas zbliża się coraz bardziej, bo informuje nas o tym nasze nienarodzone dziecko. Bez przerwy kopie w nasz brzuszek. Wierci się i przekręca, próbując znaleźć dla siebie najwygodniejszą pozycję. Odczuwamy silnie jego przemieszczające się ciałko i choć początkowo może nam to wszystko sprawiać lekki dyskomfort, powinnyśmy cieszyć się tymi chwilami. Nie trwają one długo, a na pewno są warte zapamiętania. Gdy dziecko zacznie bowiem jeszcze bardziej rosnąć, nie będzie już w stanie przemieszczać się tak swobodnie, a jego ruchy zaczną być przez nas coraz mniej wyczuwalne. Doceniajmy zatem każdy etap ciąży, nawet jeśli nie do końca jest on dla nas przyjemny czy wygodny. W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży starajmy się też dbać o siebie jak najlepiej. Zaczniemy prawdopodobnie narzekać na silne i ciągłe uczucie zmęczenia. Nie grajmy więc silnych babek, a pozwólmy sobie czasem na pozostanie w łóżku i zrelaksowanie się przy ulubionej książce. Rozpieszczajmy siebie, zajmujmy się pasjonującymi nas aktywnościami i najlepiej powoli rezygnujmy ze zwykłej pracy. Teraz to dziecko musi być dla nas najważniejsze.

Każdy tydzień ciąży niesie ze sobą chwile przyjemniejsze i te gorsze. 27 tydzień ciąży nam samym może nie do końca się spodobać, gdyż podczas niego będziemy odczuwać silne zmęczenie, zaczniemy coraz częściej oddawać mocz, a nasza kondycja ulegnie znacznemu pogorszeniu. Niczym się jednak nie przejmujmy. Te objawy prędzej czy później miną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here