28 tydzień ciąży

Gdy zachodzimy w ciążę, zakładamy sobie, że zapamiętamy każdy szczegół tego nowego etapu w naszym życiu. Chcemy przeżywać jak najlepiej każdy tydzień tego błogosławionego stanu i bezustannie przygotowywać się do samego porodu bądź samych narodzin, aby pozwolić dziecku przyjść na świat w odpowiednich, komfortowych i bezpiecznych warunkach. 28 tydzień ciąży coraz mocniej zaczyna nam się kojarzyć z samym porodem. Wiemy, że nastąpi on już naprawdę niedługo, dlatego zaczynamy się go coraz bardziej obawiać i ogarnia nas niestety ten pierwszy stres. A jak na dwudziesty ósmy tydzień ciąży reaguje nasze dziecko? Co się z nim wtedy dzieje i jak zmienia się jego ciałko bądź cały organizm?

Nasz noworodek jest już na tyle dobrze rozwinięty, że w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży nie zmienia się jakoś drastycznie. Nabiera kilku dodatkowych centymetrów wzrostu, dlatego może już mierzyć nawet trzydzieści siedem centymetrów. Cały czas rozwijają się także jego płuca. Przygotowują się do oddychania powietrzem, choć gdyby teraz doszło do narodzin maluszka, najprawdopodobniej nie byłby on w stanie zaczerpnąć tlenu i jego organizm źle by na niego zareagował. Jako że nasze dziecko jest coraz większe i cięższe, zaczyna być jednocześnie coraz mniej aktywne. Podczas gdy tydzień wcześniej było prawdziwym wulkanem energii potrafiło nas kopać i wiercić się po prostu przez cały czas, teraz stopniowo się uspokaja. Samo też przygotowuje się bowiem do przyjścia na świat. Wie, że ten moment nadejdzie już niedługo i zazwyczaj tak jak my podświadomie nie może się go doczekać.

A co się dzieje z nami, gdy nadchodzi ten 28 tydzień ciąży? Jak reaguje na niego nasze ciało i nasz organizm? Otóż na tym etapie w naszym organizmie dochodzi do coraz intensywniejszych zmian hormonalnych. Mogą one powodować puchnięcie nóg, dlatego postarajmy się tutaj zminimalizować objawy przypadłości. Gdy czujemy zbyt duży ból, spróbujmy położyć się na plecach i unieść do góry nogi, kładąc je najlepiej na dodatkowej podstawce, wyższej szafce przykrytej miękkim materiałem lub na kilku większych poduszkach. Próbujmy je także rozmasowywać. Niewielką ilość zwykłej oliwki nakładajmy na całą skórę stóp i pocierajmy ją tak, aby delikatnie się nagrzała. Nie rezygnujmy przy tym z aktywności fizycznej. Oczywiście w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży nie powinnyśmy się przesadnie przemęczać, dlatego rezygnacja z bardziej wyczerpujących treningów jest oczywiście wskazana, ale spokojnie możemy spacerować czy nawet lekko truchtać – o ile jesteśmy przyzwyczajone do biegów. Rozciągajmy napięte mięśnie i uprawiajmy relaksującą jogę. Każda tego typu aktywność powinna pozytywnie zadziałać na nasze nogi i zmniejszyć występujące na nich obrzęki.

Każdy etap ciąży na pewno ma dla nas samych ogromne znaczenie. 28 tydzień ciąży tak bardzo zaczyna nam przypominać o samym porodzie, iż potrafimy stać się kłębkiem nerwów, przez co jeszcze bardziej pogarszamy swój stan. Niczym się nie przejmujmy, a zajmijmy się jedynie dbaniem o własny organizm i ciało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here