29 tydzień ciąży

Ciąża to naprawdę przepiękny stan, który w nas samych wywołuje ogrom radości. Zwykle nie chcemy, aby kiedykolwiek on minął i pragniemy, by trwał on jak najdłużej. Każdy tydzień ciąży jest dla nas niesamowitym i fascynującym przeżyciem, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy w życiu znajdujemy się w takim stanie i po raz pierwszy w swoim życiu zostaniemy matkami. 29 tydzień ciąży jeszcze bardziej nas do tego przybliża. To etap, podczas którego może dojść niestety do przedwczesnego porodu, na co koniecznie musimy uważać.

Organizm naszego maluszka w dwudziestym dziewiątym miesiącu ciąży jest już niemalże całkowicie rozwinięty. Jego układ nerwowy działa wręcz idealnie, tak jak to dzieje się u narodzonych już dzieciaczków. Maluch, który od dłuższego czasu ucina sobie krótkie drzemki, zaczyna mieć swoje pierwsze sny. Śni wbrew pozorom bardzo dużo, a senne marzenia zaczynają jeszcze bardziej go stymulować. Przyczyniają się m.in. do rozwoju samego mózgu. Fale mózgowe zaczynają przyswajać pierwsze docierające do nich informacje, choć oczywiście nie są ich w stanie jeszcze przetwarzać – dopiero się tego powoli uczą. Wzmocnieniu ulega też cały budulec kostny naszego malca. Dziecko robi się silniejsze, więc jest już coraz bardziej przygotowane do tego, aby pojawić się na świecie. Przez większość czasu po prostu śpi lub odpoczywa, jednakże w pozostałych momentach interesuje się przede wszystkim światłem. Jego oczka próbują odnaleźć migoczące punkty i są nimi zafascynowane. Dziecko coraz mocniej odbiera także docierające do niego dźwięki i coraz lepiej słyszy nasz głos – mówmy więc do niego jak najczęściej!

29 tydzień ciąży same zaczynamy również dość mocno odczuwać. Mimo iż od dawien dawna myślałyśmy już o samej chwili porodu, teraz te myśli przychodzą do nas bezustannie i nie potrafimy ich usunąć z głowy. Myjąc naczynia czy robiąc podstawowe zakupy spożywcze, zastanawiamy się nad tym, czy dla nas poród będzie bolesny, czy przypadkiem nie będziemy musiały skorzystać z cięcia cesarskiego i czy aby na pewno wybrałyśmy dla siebie odpowiednią klinikę medyczną. Zaczynamy też okazywać swoją niepewność. Rozmawiając z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi, opowiadamy im o swoich wątpliwościach, oczekując oczywiście różnych dobrych rad. Uważnie słuchamy swojej mamy, która opowiada nam o swoim porodzie, jednakże nie możemy od razu zakładać, że nasz poród będzie wyglądać dokładnie tak samo. Każda kobieta jest przecież inna, a jej organizm może zareagować zupełnie inaczej na sam moment porodu, tak jak inaczej reagujemy na różne tygodnie ciąży. Do nikogo nie próbujmy się zatem porównywać. Spokojnie podejdźmy do tego przyjemnego etapu w naszym życiu i cieszmy się na wieść, że nasza mała rodzinka już niedługo się powiększy.

Tak naprawdę w wielu źródłach informacji możemy znaleźć dokładny opis poszczególnych tygodni czy miesięcy ciąży. Jeżeli koniecznie chcemy dowiedzieć się, co nas czeka za kolejne kilka lub kilkanaście dni, sprawdźmy po prostu strony poświęcone ciąży lub kupmy sobie kolorowe czasopisma dla mam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here