34 tydzień ciąży

Gdy nadchodzi 34 tydzień ciąży, emocje towarzyszące przyszłej matce są coraz większe. Jest to w końcu środek ósmego miesiąca, czyli jeden z ostatnich etapów przed samym porodem. Przyszła matka zaczyna coraz bardziej się nim denerwować, a jednocześnie nie może oprzeć się z radości, gdyż wie, że już niedługo jej rodzina się powiększy, a ona będzie mogła sprawdzić się w nowej dla niej roli. Teoretycznie do porodu zostało jeszcze tych kilka tygodni, jednakże należy pamiętać o tym, że może on wystąpić wcześniej. Tak naprawdę od teraz każdy dzień może okazać się chwilą narodzin nowego człowieczka.

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko ma już naprawdę imponujący rozmiar. Rośnie wprost bezustannie, dlatego zaczyna ważyć już ponad dwa kilogramy. Jeśli na tym etapie dojdzie do porodu, tuż po narodzinach waga maluszka może być zwiększona o pół czy nawet cały kilogram. Wzrost dziecka wynosi natomiast prawie pół metra, dlatego stopniowo zaczyna się ono nie mieścić w brzuszku swojej matki. Dziecko fizycznie jest już niemalże całkowicie rozwinięte. Jego kości są mocne, ciało dość stabilne, choć skóra występująca na główce wciąż ma delikatną i elastyczną strukturę, dlatego łatwo można by ją było uszkodzić. Maluszek może już spokojnie otwierać i zamykać swoje oczka, reagując na docierające do niego bodźce świetlne – zwłaszcza mocniejsze i intensywniejsze błyski. Zaczyna też coraz mocniej zasysać wody płodowe, przygotowując się w ten sposób do normalnego oddychania. Zmienia swoją pozycję i powoli układa się w taki sposób, aby bez trudu przyjść na świat. Gdyby w tym czasie doszło do porodu, prawdopodobnie dziecko mogłoby spokojnie sobie z nim poradzić.

34 tydzień ciąży jest bardzo emocjonującym okresem dla przyszłej matki. Jako że jej brzuszek ma już naprawdę imponujący rozmiar i sporą wagę, coraz trudniej jest się jej poruszać, zwłaszcza że rosnące w nim dziecko nie leży grzecznie, a staje się bardzo aktywne. W 34 tygodniu ciąży pojawiają się też dość nieprzyjemne objawy fizyczne. Nogi zaczynaj coraz bardziej puchnąć, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Aby ulżyć swojemu ciału, kobieta powinna jak najczęściej przebywać w pozycji leżącej z nogami uniesionymi powyżej reszty ciała – np. położonymi na kilku poduszkach. W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży spora ilość pań ma też problemy ze zgagą, mocno wrażliwymi dziąsłami oraz zębami i suchymi bądź podrażnionymi powiekami. Ciało bardzo mocno reaguje na rosnące i rozwijające się w nim dziecko, co samej kobiecie może sprawiać pewien dyskomfort. Da się go jednak wytrzymać, zwłaszcza myśląc cały czas o tym, że już niedługo można będzie utulić swojego szkraba w ramionach.

Każdy tydzień ciąży to tak naprawdę zupełnie nowy etap dla przyszłej matki. Gdy okres rozwoju dziecka ulega powoli zakończeniu, warto jeszcze bardziej o siebie zadbać i zacząć się rozpieszczać. Kobieta powinna jak najwięcej czasu przeznaczać na swobodny i spokojny odpoczynek. Na pewno i tak jest już kłębkiem nerwów, dlatego dodatkowe stresy są jej niepotrzebne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here