35 tydzień ciąży

Ciąża to naprawdę piękny czas, który jednak wystawia nas na bezustanne i często trudne próby. Staramy się w końcu zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i przez to obawiamy się, że gdzieś popełnimy błąd, który doprowadzi do rozwinięcia się u dziecka jakichś chorób. Nasz strach jest tym większy, im bardziej zbliżamy się do dnia planowanego porodu. 35 tydzień ciąży przechodzimy bardzo emocjonalnie, dlatego tak ważne w jego trakcie jest to, abyśmy znalazły czasem tę chwilę tylko dla siebie i przeznaczyły ją wyłącznie na swobodny i efektywny odpoczynek.

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nasze dziecko rozpoczyna już swoje własne przygotowania do przyjścia na świat. Nareszcie jego płucka w pełni się rozwijają i są gotowe do tego, aby oddychać zwykłym powietrzem. Nawet jeśli to w tym tygodniu doszłoby u nas do przedwczesnego porodu, najprawdopodobniej zakończyłby się on w pełni pomyślnie. Na tym etapie wszystkie narządy, organy czy nawet ciałko dziecka są już na tyle prawidłowo rozwinięte, iż jest ono w stanie normalnie funkcjonować w świecie rzeczywistym. Niekoniecznie musi być też narażone na powstanie wad rozwojowych czy zagrażających jego życiu chorób. Tak naprawdę ma identyczne szanse na prawidłowe zdrowie co dziecko urodzone dopiero kilka tygodni później. Oczywiście gdyby doszło u nas do takiego przedwczesnego porodu, musiałybyśmy jak najlepiej zajmować się swoim maluszkiem i uważnie oceniać stan jego zdrowia, sprawdzając, czy nie doszło w nim do pewnych komplikacji.

A co 35 tydzień ciąży może przynieść nam samym? Otóż dosyć mocno osłabi on nasze ciało i obniży ogólną wydolność naszego organizmu. Coraz częściej będziemy narzekać na silne i powracające bezustannie uczucie zmęczenia. Najprawdopodobniej zrezygnujemy już całkowicie z chodzenia do normalnej pracy, o ile oczywiście nie zrobiłyśmy tego wcześniej. Przestaniemy być perfekcyjnymi paniami domu, bo brak energii doprowadzi do tego, że większość czasu będziemy spędzać po prostu w swoim łóżku, oddając się oglądaniu telewizji czy czytaniu książek. Nasz brzuch będzie już tak duży, iż każda aktywność fizyczna zacznie sprawiać nam spory problem. Przejście kilkuset metrów bez zadyszki stanie się ogromnym wyzwaniem, dlatego w autobusach czy tramwajach inni ludzie zaczną zwalniać nam swoje miejsca – jeśli tego nie zrobią, zawsze możemy ich o to poprosić. Mogą się też pojawić problemy z oddychaniem oraz spore kłopoty związane z trawieniem pokarmów. Nawet jeśli zaczniemy mieć silną ochotę na słodycze czy tłuste mięsne potrawy, starajmy się ich teraz unikać. Wywołają one u nas wyłącznie silną zgagę, której w żaden sposób nie zdołamy się pozbyć.

Coraz większe uczucie zmęczenia, charakterystyczne dla trzydziestego piątego tygodnia ciąży, może pogorszyć nasze ogólne samopoczucie – dbajmy więc o swój nastrój i próbujmy go sobie poprawiać. Każdego dnia zróbmy coś tylko dla siebie. Pielęgnujmy swoje ciało i właściwie odżywiajmy je od wewnątrz, aby poczuć się chociażby odrobinę lepiej i pewniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here