Co się dzieje w 2 tygodniu ciąży

Każda para planując dziecko pragnie, by przyszło na świat zdrowe i w jak najlepszej formie psychicznej i fizycznej. Trzeba już wtedy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Mężczyzna dbając o kondycję plemników powinien w tym okresie wystrzegać się palenia papierosów i picia mocnego alkoholu. Powinien być świadomy, że produkcję plemników może hamować siedzący tryb życia, otyłość, długotrwały stres a nawet przyciasne spodnie i przegrzanie jąder spowodowane trzymaniem laptopa na kolanach. Kobieta oprócz wdrożenia diety opartej na zdrowych ekologicznych produktach powinna zacząć przyjmować kwas foliowy, aby w przyszłości zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad układu nerwowego u płodu.
Jeżeli nastąpi zbliżenie w okresie owulacji u kobiety, plemniki wnikając do jajowodu w jego najszerszym miejscu napotykają na komórkę jajową. Najsilniejszy plemnik łączy się z oocytem, wnika do niego jego jądro, a komórka jajowa wytwarza substancję zabezpieczającą przed wniknięciem innych plemników. Rozpoczyna się etap zapłodnienia i tworzy się nowa istota, posiadająca zestaw 23 chromosomów od ojca i 23 chromosomów od matki. Na tym etapie determinuje się tez płeć dziecka, w zależności od tego, czy plemnik był nosicielem żeńskiego chromosomu X czy męskiego chromosomu Y. Powstaje nowe życie. Choć ciąża zaczyna pierwsze dni swego istnienia, określa się, że kobieta jest w trzecim tygodniu ciąży.
A gdzie 1 i 2 tydzień ciąży?
Choć brzmi to dziwnie, przyjęło się uważać za pierwszy tydzień ciąży pierwszy tydzień cyklu. Złuszcza się wtedy błona śluzowa wyściełająca macicę i wraz z krwią wydostaje się na zewnątrz. Potem narasta warstwa miękkiej gąbczastej nowej śluzówki gotowej na przyjęcie dziecka.
Nastaje wtedy drugi tydzień ciąży, bezpośrednio przed zapłodnieniem. Komórka jajowa, która teraz uwolni się z pęcherzyka, po spotkaniu z plemnikiem i wielu przemianach, o ile dojdzie do zapłodnienia, przekształci się w dziecko. Dlatego tak bardzo ważna jest jej kondycja uzależniona przede wszystkim od formy i stylu życia przyszłej matki.
Kiedy komórka jajowa uwolni się już z jajnika i czeka na zapłodnienie, organizm kobiety wysyła sygnały informujące o tym fakcie. Kobieta łatwo może u siebie zaobserwować przeźroczysty, ciągnący się śluz pochwowy przypominający wyglądem białko kurzego jajka. Może wystąpić ból po jednaj stronie brzucha. Kobieta z reguły w tym okresie wygląda najatrakcyjniej.
Komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez kilkanaście godzin od wydostania się z pęcherzyka. Plemniki mają znacznie większą żywotność- nawet do 6 dni w przypadku nasienia zdrowego mężczyzny. Jeżeli para planuje dziecko, najlepiej, żeby plemniki oczekiwały zawczasu w drogach rodnych kobiety na owulację.
Warto wiedzieć, ze niektóre pozycje w czasie stosunku bardziej sprzyjają zapłodnieniu. Najlepiej, jeśli partnerka leży na plecach z lekko uniesionymi nogami. Jeśli po grze miłosnej pozostanie w tej pozycji jeszcze parę minut, dodatkowo zwiększy się szansa na spotkanie plemnika i komórki jajowej i powstanie nowego życia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPosiadanie dzieci
Następny artykułPoród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here