Czy jesteś w ciąży pozamacicznej?

Miewasz nudności i bóle brzucha, a Twój okres się spóźnia? Jeśli w ostatnim czasie byłaś również aktywna seksualnie może to oznaczać, że zaszłaś w ciąże. Test ciążowy dostępny do kupienia w aptece może tylko potwierdzić lub obalić twoją hipotezę o byciu w ciąży – nie określi jednak rodzaju ciąży. Zaleca się odwiedzenie gabinetu ginekologicznego gdzie specjalista określi nasz stan i odrzuci możliwość ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna (inaczej ciąża ektopowa) to stan fizjologiczny, w którym bruzdkujący zarodek zagnieżdża się w niepożądanym obszarze dróg płciowych kobiety. Prawidłowo rozwijający się zarodek zakotwicza się w silnie rozbudowanej błonie macicy zbudowanej z grubej warstwy mięśni. Macica jest jedynym miejscem fizjologicznie i anatomicznie przystosowanym do prawidłowego rozwoju płodu. W ciąży pozamacicznej zarodek zagnieżdża się najczęściej w jajowodzie, w obrębie jajnika lub innych nieprzystosowanych obszarów takich jak otrzewna lub szyjka macicy.

Ciąża ektopowa najczęściej kończy się naturalnym poronieniem, jednak może również prowadzić do rozerwania struktur anatomicznych dróg płciowych kobiety np. poprzez rozerwanie i pęknięcie jajowodu prowadzące do krwotoku wewnętrznego. Ciąża pozamaciczna jest powodem zgonów około 15% ciężarnych kobiet.

Nieprawidłowemu rozwojowi ciąży sprzyjają: przebyte zapalenia narządów tzw. miednicy mniejszej u kobiet, operacje jajowodów, stosowanie techniki wspomaganego rozrodu, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub występowanie wcześniejszych ciąż pozamacicznych.

Objawem ciąży pozamacicznej jest ból okolicy brzusznej – najczęściej nieustający. Drugim objawem jest obfite krwawienie dróg rodnych kobiety, w czasie trwania ciąży. Może również pojawić się ogólnoustrojowe osłabienie organizmu prowadzące do częstych omdleń i zasłabnięć. Należy jak najszybciej udać się do ginekologa w celu usunięcia ciąży ektopowej.

Ciąża pozamaciczna stanowi poważne zagrożenie dla kobiety ciężarnej, dlatego lekarz zleci niezwłoczne leczenie. Za pomocą sondy macicznej w badaniu ultrasonografem lub posługując się laparoskopem zlokalizuje miejsce zagnieżdżenia się zarodka. Następnie przystąpi do działań mających na celu usunięcie go z dróg płciowych kobiety. Zarodek jest najczęściej usuwany z ciała kobiety za pomocą leków farmakologicznych wywołujących poronienie. Inną metodą jest zabieg chirurgiczny polegający na mechanicznym usunięciu zarodka zagrażającego zdrowiu kobiety. Niestety nie istnieje rozwiązanie przeniesienie zarodka w prawidłowe miejsce jego rozwoju. Ciąża musi zostać przerwana w jak najszybszym czasie – jest to jedyna opcja ratująca życie matki.

Jeśli byłaś już w ciąży pozamacicznej nadal masz szansę zajść w zdrową ciążę, ponieważ ryzyko ponownego zajścia w ciążę pozamaciczną nie należy do wysokich i wynosi około 10%. Dla porównania kobieta nie będąca nigdy w ciąży ektopowej ma szansę 2% na nieprawidłowe zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Nie wahaj się zadzwonić na pogotowie jeśli dostaniesz obfitego krwotoku podczas trwania ciąży. Natychmiastowa interwencja lekarza może uratować Twoje życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here