Jak rozpoznać objawy ciąży

Często przyszłe mamy nie podejrzewają, że mogą być w ciąży. Początkowe oznaki są podobne do zatrucia pokarmowego a nawet grypy. Podpowiemy co należy wiedzieć o symptomach ciąży i jak ją rozpoznać. W początkowych tygodniach możemy mylnie zinterpretować pierwsze objawy ciąży, ogólne złe samopoczucie i rozstrój żołądka przypominają chorobę. Wiele kobiet starających się o dziecko może za szybko wyciągnąć wnioski i oznaki te zinterpretować jako nowe życie, dlatego skupmy się szczególnie na: braku miesiączki, apatyczności, częstym oddawaniu moczu, bólach podbrzusza, zawrotach głowy i bólu piersi.

W pierwszym tygodniu od zapłodnienia, ciąża może być niedostrzegalna. Ciało kobiety i jej organizm dopiero zaczyna przyzwyczajać się do nowej roli. Po dwóch tygodniach niektóre panie zaczynają czuć pewien dyskomfort, głównie bóle brzucha czy ucisk na pęcherz moczowy. Po miesiącu od zapłodnienia pojawia się delikatne krwawienie – jest ono wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Pamiętajmy, że każde krwawienie w ciąży jest niebezpieczne, może oznaczać ciążę pozamaciczną lub poronienie. Kobiety, które mają regularne miesiączki szybciej dojdą do wniosku i spostrzegą ciążę, przy nieregularnym miesiączkowaniu i braku jakichkolwiek objawów, przyszłe mamy dowiedzą się o swoim stanie w dalszym stadium I trymestru.

Najczęściej w pierwszym etapie ciąży występują nudności, którym towarzyszą wymioty. Panie skarżą się na nie wieczorem lub rano, jest to zasługa gonadotropiny – hormonu wytwarzanego przez błonę płodową kosmówkę. U kobiet, które żyją w stresie nudności mogą występować częściej i się nasilać.
Gdy przyszła mama miesiączkowała regularnie, szybko odkryje ciążę kiedy okres zacznie się spóźniać. Istnieje także możliwość miesiączkowania aż do 4 miesiąca ciąży i nieregularnych krwawień.
Podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne aby pompować krew do dziecka. Ciśnienie krwi spada, mniej trafia do mózgu czego skutkiem mogą być omdlenia i zawroty głowy. Przyszłe mamy powinny także odpowiednio się odżywiać i zbadać poziom cukru we krwi. Cukrzyca ciążowa może być także przyczyną złego samopoczucia.
Zmiany hormonalne powodują w kobiecie różne przeobrażenia w zachowaniu, zapotrzebowaniu żywieniowym, niektóre mają ochotę na słodycze, inne na słone rzeczy. Może wystąpić wzmożona potrzeba jedzenia, u innych pań jadłowstręt w pierwszych miesiącach. Podniesiony progesteron powoduje senność i apatyczność.Kobiety w ciąży są bardzo czułe na zapachy, ulubione perfumy chowane są do szuflady a intensywna woń jak ta z papierosów powoduje mdłości.
Częstym i jednym z pierwszych objawów jest nadmierne oddawanie moczu. Powiększająca się macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy stąd wycieczki do toalety.

Najprostszą metodą aby sprawdzić ciążę są testy dostępne w aptece. Po stężeniu hormonu w moczu można odczytać prawidłowy wynik. Bardzo ważna jest wizyta u ginekologa, który sprawdzi czy doszło do zapłodnienia. Gdy w początkach ciąży towarzyszy nam ból podbrzusza i plamienie z dróg rodnych należy udać się do lekarza i wykluczyć poronienie oraz ciążę pozamaciczną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here