Jak wygląda 37 tydzień ciąży?

W przypadku człowieka ciąża, czyli czas od momentu zapłodnienia do narodzin dziecka, trwa mniej więcej 40 tygodni, czyli około dziewięciu miesięcy. Przez ten czas zmiany następują niemal z tygodnia na tydzień – obserwować może je zarówno przyszła mama w swoim ciele, ale przede wszystkim dotyczą one rozwijającego się dziecka. Można zatem przyjąć, że 37 tydzień ciąży to już właściwie ostatni jej etap. Zakłada się nawet, że maluch jest już na tyle sprawny, że jego przyjście na świat nie stanowi już większego niebezpieczeństwa. Mimo wszystko im dziecko dłużej ma szansę pobyć w brzuchu mamy, tym dla niego lepiej. Urodzone po 37. tygodniu ciąży dzieci nie są już co prawda uznawane za wcześniaki, jednak mogą wykazywać znacznie słabszą odporność oraz przejawiać pewne problemy, m.in. związane z prawidłowym oddychaniem. Zdarza się więc, że trafiają na kilka dni do inkubatora. 37 tydzień ciąży to bowiem czas, gdy organizm dziecka rozpoczyna produkowanie kortyzolu, a więc hormonu, odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie płuc. Jego wydzielanie odbywa się w nadnerczach. Warto dodać, że powierzchnia skóry maluszka przestaje być już pokryta charakterystycznym dla wcześniejszych etapów życia płodowego meszkiem. Jeśli chodzi o wymiary dziecka, to ma ono średnio ok. 50 cm długości i 3000 g wagi. Maluch jest też w pełni rozwinięty, jeśli chodzi o zmysły, a więc wzrok, słuch, dotyk czy węch.

Warto również wspomnieć, jakie zmiany przynosi 37 tydzień ciąży w przypadku kobiety. Przyszła mama może powoli czuć się słabiej i odczuwać większą bolesność okolic miednicy, podbrzusza i kości łonowej. Wszystko za sprawą tego, ze dziecko ustawia się głową do dołu, czyli do kanału rodnego, przygotowując się już w ten sposób do porodu. Ponadto powiększeniu i opuszczeniu z każdym dniem ulega również macica. Dodatkowo dochodzi często do odczuwania skurczów (tzw. przepowiadających). Całość powoduje, że kobiecie jest ciężej, może mieć problemy z kręgosłupem na skutek dźwigania brzucha, puchną jej również coraz bardziej stopy. Spore grono ciężarnych skarży się na kłopoty z normalnym oddychaniem – każdy wdech staje się głębszy niż dotychczas, co również wynika ze znacznego obciążenia ciała. Niekiedy mogą krwawić dziąsła, zatyka się również nos, jak przy katarze. Oczywiście charakterystycznym zjawiskiem jest odczuwanie częstej potrzeby wizyt w toalecie za sprawą parcia na pęcherz moczowy, który jest uciskany coraz mocniej przez malucha.

37 tydzień ciąży to czas, gdy kobieta powinna być już spakowana do porodu. Torba ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka – musi być już przygotowana. Nie można oczywiście zapomnieć o wszelkich dokumentach, jak karta przebiegu ciąży, wyniki badań, dokument tożsamości itp. Warto też przemyśleć wszystko odnośnie organizacji i przebiegu porodu, najlepiej wraz z partnerem lub inną bliską osobą. Chodzi tu o kwestie takie jak np. obecność kogoś przy porodzie, zapewnienie opieki starszemu dziecku na ten czas itd. Jednocześnie bardzo wskazany jest spokój i dużo odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here