Kiedy pojawia się niechciana ciąża

Bycie w związku to cudowny czas dla dwojga ludzi. Niektórzy zakochują się raz na całe życie, spędzają ze sobą każdą wolną chwilę i nie chcą się rozstawać. Inni są w trudniejszej sytuacji, kiedy na przykład jedna osoba jest zakochana, a ta druga jedynie wykorzystuje jej uczucia dla własnych celów. Jak się okazuje takie związki mogą trwać latami, zanim nie wydarzy się coś, co je zakończy. Niestety często w takich trudnych relacjach pojawia się niechciana ciąża i oboje przyszłych rodziców musi stawić czoła tej trudnej sytuacji.
Niechciana ciąża może być wynikiem gwałtu, nieuwagi, złego zabezpieczenia podczas stosunku lub rezygnacji z dostępnych środków antykoncepcyjnych. Bardzo często młodzi ludzi nie zdają sobie sprawy z konsekwencji nieostrożności podczas seksu. Żyją chwilą, a takie chwilowe uniesienia mogą mieć poważne konsekwencje, z których jednym będzie właśnie niechciana ciąża.
Kiedy już okaże się, że pojawiła się niechciana ciąża młodzi ludzie nie bardzo wiedzą co zrobić, do kogo zwrócić się o pomoc, z kim porozmawiać o tej trudnej sytuacji. Dlatego to rodzice powinni zadbać o prawidłową relację z dziećmi, dużo z nimi rozmawiać na temat seksu, na temat jego ewentualnych konsekwencji. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Młodzi ludzie czerpią wiedzę o ciąży i stosunkach płciowych z różnych publikacji w Internecie, ze stron pornograficznych, z rozmów ze kolegami i koleżankami. Nie są to najlepsze źródła informacji w tym temacie, dlatego dobrze jest uświadamiać młodych ludzi o tym, gdzie znajdą najbardziej rzetelne dane. W każdej szkole jest pielęgniarka szkolna, można także spróbować porozmawiać z ulubionym nauczycielem lub wychowawczynią. Niektórzy rodzice zapisują swoje dzieci na wizytę do lekarza, aby to ginekolog odpowiedział na krępujące pytania.
Niestety czasem bywa tak, ze niechciana ciąża bardzo krzyżuje plany na życie i wręcz je niweczy. Czasem młodzi ludzie mają swoje plany i marzenia, chcą iść na wybrane studia, mają w głowie gotowy plan rozwoju swoich kompetencji, założenia własnego biznesu, podróżowania po świecie. Zajście w ciąże z dnia na dzień krzyżuje te plany i nic nie wygląda już tak samo. Niestety nieprzygotowanie do okresu ciąży i przybycia na świat maleństwa sprawia, że dziecko wcale nie jest wyczekiwane, zamiast miłości pojawiają się inne uczucia, niechęć, nienawiść, złość. Dziecko obwiniane jest o wszystkie niepowodzenia, o zaprzepaszczenie planów na świetną przyszłość. A przecież wcale nie musi tak być. Niechciana ciąża i nieplanowane dziecko wcale nie zaburzają całego życia. Oczywiście będzie ono trudniejsze, może bardziej skomplikowane, ale mądre podejście i wypracowanie różnych scenariuszy na pewno pozwolą na kontynuowanie nauki i pracy, a także na wychowanie maleństwa w poczuciu miłości i obdarzenie go ciepłem i głębokim uczuciem.
Niechciana ciąża nie musi być dla nikogo wyrokiem. Wystarczy pogodzić się z sytuacją, porozmawiać z lekarzem, z bliskimi, z przyjaciółmi, znalezienie wsparcia. Wszystko powinno się wtedy ułożyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here