Możliwość wykonania badań prenatalnych

Obawa o zdrowie dziecka, które dopiero ma przyjść na świat, jest zrozumiała. Wiele przyszłych mam decyduje się na badanie prenatalne, bo dzięki temu da się nie tylko sprawdzić płeć dziecka, ale też ocenić jego rozwój już na bardzo wczesnym etapie. Większość nowoczesnych szpitali z powodzeniem może zrealizować wstępne badania lub zlecić konkretną metodę inwazyjną.

Badania prenatalne kiedy i w jakim celu?

Obecnie nie trzeba obawiać się badań prenatalnych, gdyż z uwagi na możliwości dzisiejszej medycyny naprawdę niewiele metod niesie ze sobą ryzyko. Wstępne badanie prenatalne nie jest niczym więcej, jak usg płodu – często jednocześnie przeprowadza się testy morfologii i biochemii. Pozwala to na uzyskanie kompletnego obrazu sytuacji, a więc wykrycie w jak najwcześniejszym etapie ewentualnych wad wrodzonych lub różnych chorób, które mogą już dawać o sobie znać. Jeśli usg prenatalne wykaże, że dziecko jest chore, bądź też ciąża stanowi ryzyko również dla matki, możliwe jest wskazanie do wykonania aborcji. W sytuacji wykrycia schorzeń możliwych do leczenia, wdraża się od razu odpowiednią terapię, która ma duże szanse powodzenia.

Wybór metody badania

Bardzo często już wstępne usg prenatalne wykazuje, że płód rozwija się prawidłowo lub wręcz przeciwnie – pojawiły się nieprawidłowości bądź symptomy wad wrodzonych czy też różnych chorób. Wykonanie testów w 11 tygodniu ciąży daje dużo czasu na reakcję i przygotowanie się do nowej sytuacji. Wstępne stwierdzenie problemów zdrowotnych u dziecka może być też wskazaniem do dalszych badań. Można zdecydować się na jedną z metod inwazyjnych, która pozwoli dokładniej przebadać płód. Wiedząc, jakie badania prenatalne kiedy i dlaczego powinny zostać wykonane można dokładnie zaplanować terminy i odpowiednio wcześnie rozpocząć sugerowaną terapię. Większość rodziców decyduje się na leczenie, jak również rozmawia ze specjalistami na temat danego problemu zdrowotnego. Wady wrodzone i choroby objawiające się jeszcze na etapie rozwoju płodu mogą wymuszać podjęcie istotnych decyzji co do operacji bądź zastosowania silnych leków. Niekiedy wad nie da się usunąć, więc rodzice muszą dowiedzieć się, w jaki sposób poradzić sobie z taką lub inną chorobą dziecka, gdy już przyjdzie na świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here