płatki drożdżowe

Płatki drożdżowe są to produkty uzyskiwane z nieaktywnych drożdży Saccharomyces cerevisiae. W takich płatków wykonywać można przeróżne potrawy, po sosy, dipy, a także pasty kanapkowe. Płatki drożdżowe nie tylko wzbogacają smak potraw, ale również dodają im wartości odżywczych. Czym dokładnie są płatki drożdżowe? Jakie posiadają wartości odżywcze? Jak wykonać je w domu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/platki-drozdzowe-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-kuchni/ 

Czym są płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe do biologiczne nieaktywne drożdże, które mają postać drobnych płatków przypominających nieco bułkę tartą. Drożdże w takiej postaci nie fermentują, więc idealnie tolerowane są przez przewód pokarmowy. Co więcej zachowują wszystkie cenne wartości odżywcze, które mają tradycyjne drożdże. 100 g tych płatków dostarcza około 340 kalorii. Cechują się one wysoką zawartością białka, ponieważ w 100 g produktu znajduje się, aż 29 g tego składnika. Niska jest natomiast zawartość węglowodanów – 32 g, a bardzo niska tłuszczu – 6 g. W płatkach drożdżowych możemy znaleźć też związki odżywcze takie jak składniki mineralne, witaminy, żelazo, wapń, a także witaminy z grupy B. 

Płatki drożdżowe – właściwości 

Płatki drożdżowe dostarczają wielu związków odżywczych, które wspomagają funkcje układu immunologicznego. Ich spożywanie może przełożyć się Zdasz na zredukowanie występowania infekcji oraz stanów zapalnych. Płatki drożdżowe stanowią źródło żelaza i białka, a także magnezu, z tego względu mogą one stanowić dobre uzupełnienie diety sportowca. Żelazo jest niezbędne w procesie syntezy erytrocytów, czyli tkanek odpowiedzialnych za transport tlenu, co przekłada się na większą wydolność mięśni podczas wysiłku. Białko usprawnia też proces rozbudowy masy mięśniowej. 

W jaki sposób samodzielnie wykonać płatki drożdżowe w domu? 

Płatki drożdżowe można zakupić w sklepie jako gotowy produkt, istnieje też możliwość samodzielnego przygotowania ich w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w dwie kostki świeżych drożdży oraz cukier. Drożdże należy ocieplić do temperatury pokojowej, następnie rozkruszyć je i umieścić w szklanym naczyniu, najlepiej słoiku. Kolejny krok to dodanie wody i cukru, a następnie pokrycie słoika folią z niewielkim potworkiem. Tak przygotowane drożdże powinny pozostać w cieple na godzinę. Otrzymana w ten sposób masa powinna być następnie wyłożona foremka do pieczenia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około 10 minut. Po tym czasie należy przestudzić, po czym znów Wsadzić do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni. Następnie masę wystarczy pokruszyć i przechowywać w słoiku jako gotowe płatki. 

Zobacz też: http://www.mobilebeauty.pl/tofu-czym-jest-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-jak-przyrzadzic-jest-w-domu/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here