17. tydzień ciąży. Jesteśmy na półmetku

Właśnie wkraczasz w piąty miesiąc z najlepszym ciężarem, który przyszło Ci w życiu dźwigać. Większość kobiet w tym okresie czuje się już na prawdę dobrze. W końcu mogą cieszyć się życiem, i już dość pokaźnym brzuszkiem, którego z duma zaczynają eksponować. Już za Tobą poranne mdłości, płaczliwość, wybuchowość, i te ciężkie do wytrzymania humorki. Nasze maleństwo robi się coraz większe i intensywnie nabiera masy tłuszczowej, chociaż jeszcze nadal jest bardzo szczupłe około 140 gram. Jego serce bije dwa razy mocniej, skóra pokryta jest meszkiem włosowym, i co możemy zaobserwować na USG ssie kciuk, bawi się pępowina, ćwiczy mięśnie rąk i nóg ( już teraz możesz zobaczyć czy w przyszłości zostanie słynnym piłkarzem :)), bo jeszcze ma na tyle miejsca, że nic nie ogranicza jego ruchów. Nasz maluch mierzy 12-13 cm, można go porównać do pokaźnego pomarańcza

Skup się teraz na sobie. 17 tydzień ciąży to najlepszy okres, aby zająć się sobą. Zrelaksuj się! Wprowadź do spisu swojego dnia aktywność fizyczną. Bardzo poprawia humor, i przy tym pozwalasz swojemu maluchowi lepiej się rozwijać, dzięki szybciej płynącej krwi do łożyska. Ze względu na brak, a już na pewno na widoczne zmniejszenie mdłości, i złego samopoczucia 17. tydzień to najlepszy okres na podróże. W prawdzie z pasażerem w brzuszku, ale jeszcze możesz poświecić czas tylko sobie. Wykorzystaj to! Ze względu na już widoczny brzuch ten okres sprzyja wysłuchiwaniu dobrych rad od ludzi, co często jest dość irytujące, i chęci dotykania brzucha. Musisz jasno ustalić granicę, aby nikt nie psuł Ci tak świetnego w końcu humoru.
5 miesiąc już sprzyja dodatkowym kilogramom dlatego odżywiaj się zdrowo, abyś w okresie połogu w szybkim tempie wróciła do formy, i mogła w pełni cieszyć się opieką nad swoim skarbem. Panuje błędne przekonanie, że kobieta powinna jeść za dwojga, a tak na prawdę powinna jeść dla dwojga. Warto skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem prowadzącym co jeść. Nigdy bez konsultacji z lekarzem ( na własną rękę ) nie zażywaj suplementów, także tych ziołowych. W tym okresie jak i całej ciąży trzeba być rozważnym co przyjmujemy i co jemy. W okresie całej ciąży bezwzględny zakaz picia alkoholu nawet małej lampki wina, i unikaj picia dużej ilości kofeiny (tą ograniczyć do minimum ). Staraj się także różnego rodzaju słodycze zastąpić owocami, ponieważ duża ilość węglowodanów prostych może powodować cukrzycę ciążowa, a także zwiększa ryzyko otyłości.

W 17 tygodniu zaczyna powiększać się widocznie biust, dlatego warto pomyśleć o wygodnym biustonoszu, który będzie dobrze podtrzymywał piersi, aby i one były w dobrej formie po zakończeniu tego cudownego okresu. Musisz zadbać o wygodę, bo ze względu na już coraz większy brzuszek i biust mogą pojawić się bóle mięśni i pleców związanych z rozciągnięciem więzadeł i mięśni, a także bóle po bokach brzucha. Jeśli bólowi nie towarzyszy gorączka, i inne dolegliwości jak krwawienie nie ma powodów do niepokoju.Z optymizmem patrz w przyszłość, bo w tej przyszłości Twój mały pasażer nie może się doczekać, aż Cie powita.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarmienie
Następny artykułPołóg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here