Połóg

Połogiem nazywa się pierwsze sześć tygodni licząc od dnia narodzenia dziecka, to w tym czasie ciało kobiety regeneruje się po ówczesnym porodzie. Jeżeli poród odbył się za pomocą cesarskiego cięcia okres regeneracyjny trwa trochę dłużej, aby poczuć się lepiej zalecana jest normalna codzienna aktywność. Jest kilka rzeczy dotyczących połogu, o których powinna wiedzieć świeżo upieczona mama aby spokojnie przetrwać ten okres.
W okresie połogu kobiety często mają problemy z wahaniami nastroju – zanim doszło do porodu czekały z utęsknieniem na dzień kiedy będą mogły przytulić swoje maleństwo i się nim opiekować, a po porodzie pojawiają się chwile załamania i łzy. Jest to tak zwany baby blues, który dopada średnio co trzecią kobietę po porodzie. Największe nasilenie pojawia się w pierwszym tygodniu ciąży ale może ciągnąć się za młodą mamą nawet kilka tygodni. W tym okresie warto jest podzielić się swoimi uczuciami i wątpliwościami z kimś bliskim, może być to partner, rodzic, siostra bądź przyjaciółka – należy też prosić o pomoc gdy tego potrzebujemy. Bywają jednak takie przypadki, przy których wymagana jest pomoc psychologa; gdy przygnębienie się nasila, pojawia się nieuzasadnione poczucie winy, a przyszłość kreuje się w ciemnych kolorach – takie objawy mogą świadczyć o depresji po porodowej.
Połóg to przede wszystkim regeneracja ciała kobiety po porodzie – w przypadku naturalnego porodu młoda mama musi poradzić sobie z dolegliwościami wywołanymi przez gojące się krocze. Jest to w tym okresie najbardziej obolałe, opuchnięte i posiniaczone miejsce na ciele, nawet w przypadku gdy nie zostało wykonane nacięcie. Dodatkowo okres gojenia się krocza wymaga podwyższonej higieny w tym miejscu. W przypadku odczucia silnego bólu można zastosować chłodne okłady, które również zmniejszą obrzęk, gdy ból jest dokuczliwy można zażyć tabletkę paracetamolu. Warto też jak najczęściej odpoczywać bez zakładania bielizny w jakimś stopniu przyśpieszy to gojenie się rany. Oprócz rany krocza goi się także rana wewnątrz macicy to przede wszystkim z tego miejsca wydalają się tak zwane odchody połogowe.
Odchody połogowe pojawiają się u każdej kobiety rodzącej nie ma znaczenia czy poród odbył się naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Jego intensywność i kolor zmienia się zbiegiem następnych dni powoli ustępując, jednak dopiero w okresie od czterech do sześciu tygodni po porodzie zanika całkowicie. Trzeba wiedzieć, że podczas tych krwawień należy używać tylko i wyłącznie podpasek.
Nawał pokarmu zdarza się bardzo często u kobiet najczęściej dzieje się tak w pierwszych dniach po porodzie, zwykle między 2. a 4. dobą. Jest to naturalny etap laktacji, która wkrótce dostosuje się do potrzeb dziecka.
Aby mieć pewność, że proces regeneracyjny ciała po porodzie odbył się prawidłowo należy udać się na wizytę kontrolną u ginekologa po sześciu tygodniach od porodu. Ginekolog podczas badania oceni krocze oraz drogi rodne, dodatkowo co ważne dla wielu rodziców może polecić odpowiednią formę antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here