19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Jego układ nerwowy jest coraz lepiej rozwinięty, w ośrodkowym układzie nerwowym powstają miliony połączeń nerwowych. Coraz wyraźniej można zauważyć zmienność rytmu snu i czuwania. Dziecko wykazuje już w niektórych momentach dnia wzmożoną aktywność ruchową w innych natomiast jest spokojne i prawdopodobnie śpi.
19 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Prawdopodobnie w tym okresie przyszła mama czuje już ruchy dziecka szczególnie podczas odpoczynku można zauważyć zwiększenie się aktywności ruchów dziecka, aby pobudzić je do większej aktywności dobrze jest przed odpoczynkiem zjeść posiłek. Na tym etapie ciąży dzięki doskonaleniu się narządów zmysłów mama może być już pewna, że dziecko słyszy jej głos jak i głosy innych osób przebywających w pobliżu. W tym okresie w dalszym ciągu należy jak najwięcej mówić do brzucha by nauczyło się rozpoznawać głosy rodziców, może ułatwić to uspokojenie dziecka już po porodzie i korzystnie wpłynie na jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli przyszła mama poczuje, że dziecko przestraszyło się jakiegoś głośnego, nagłego dźwięku na zewnątrz brzuszka, może ona spróbować go uspokoić, głaszcząc brzuchu i mówiąc ciepłym głosem. Będzie to bardzo szczególny moment dla mamy gdy pierwszy raz dziecko uspokoi się dzięki jej głosowi. U dziecka rozwijają się również wyspecjalizowane obszary w mózgu służące odbieraniu sygnałów z innych narządów zmysłów – wzroku, dotyku, smaku i węchu.
19 tydzień ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy
W tym okresie mogą coraz częściej pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa czy zawroty głowy. Ważne jest by nadmiernie nie nadwyrężać pleców i często odpoczywać. Brzuch w dziewiętnastym tygodniu ciąży będzie już wyraźnie zaokrąglony niestety w dalszym ciągu mogą pojawiać się bóle spowodowane naciąganiem wiązadeł. Jeśli pojawią się silne bóle w pachwinach warto spróbować masować bolesne miejsca, zwiększona ilość odpoczynku w pozycji leżącej również powinna wpłynąć korzystnie na dolegliwości bólowe. Mogą zacząć pojawiać się obrzęki kończyn dolnych, które są spowodowane uciskaniem powiększającej się macicy na żyły, którymi krew wraca z nóg do serca. Nagłe pojawienie się dużych, masywnych obrzęków może świadczyć o problemach z krążeniem, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu matki i dziecka powinny być one zawsze skonsultowane z lekarzem. Ponadto występować będą skurcze mięśni nóg, które mogą być bardzo bolesne szczególnie w nocy.
Na tym etapie warto też zacząć powoli rozglądać się i dokonywać pierwszych zakupów rzeczy potrzebnych po porodzie dzięki temu kobieta jest spokojniejsza i unika stresu związanego z presją czasu przy zbliżającym się terminie porodu. Warto też pamiętać, że dolegliwości ciążowe zaczną wzrastać wraz z coraz to większym brzuchem i przyszłej mamie może wtedy brakować siły i energii na przemyślane zakupy. Wcześniejsze zakupy pozwolą również rozłożyć w czasie niemałe przecież wydatki na pełną wyprawkę dla malca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here