Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Czy jestem w ciąży? To pytanie każdego dnia zadaje sobie wiele kobiet na całym świecie. Pierwsze objawy tego szczególnego stanu są czasem trudne do jednoznacznego rozpoznania i określenia, a ponadto u różnych pań mogą występować z innym natężeniem. Bardzo łatwo zatem o pomyłkę – wiele symptomów do złudzenia przypomina bowiem te, które przytrafiają się np. przy dolegliwościach układu pokarmowego, jak również przy migrenie, przemęczeniu, niewyspaniu czy przeziębieniu. Mimo wszystko istnieje pewna grupa sygnałów, które mogą świadczyć o tym, ze rzeczywiście doszło do zapłodnienia.

Pierwsze kilka dni ciąży raczej trudno rozpoznać po jakichkolwiek objawach, ponieważ takowe na tym etapie jeszcze zazwyczaj nie występują. Dopiero drugi i trzeci tydzień może wywołać pewne reakcje w organizmie, łatwe do zaobserwowania przez przyszłą mamę, choć nie zawsze proste do zinterpretowania. Kobieta może mieć wówczas nudności, bóle podbrzusza, wymiotować, słabiej się czuć. Dolegliwości te najczęściej przytrafiają się rano, ewentualnie późniejszym wieczorem. Wiele pań skarży się także na brak sił i senność. Kolejny tydzień to nowe sygnały. Oczywiście większość kobiet na tym etapie zaczyna podejrzewać ciążę na podstawie braku okresu. Jeśli jednak wcześniej miesiączkowanie było nieregularne, wówczas objaw ten może zostać całkowicie zbagatelizowany. Ponadto może wystąpić niewielkie krwawienie z dróg rodnych, zwane plamieniem implantacyjnym. Poza potrzebą częstszego niż dotychczas odpoczynku, w wielu wypadkach zdarzają się zawroty i bóle głowy, a niekiedy nawet omdlenia. Istotnym objawem ciąży jest też częste parcie na pęcherz, a także zmiana rozmiaru biustu – z powodu wahań hormonalnych, które następują w tym okresie, piersi kobiety stają się wyraźnie powiększone, a niekiedy również obolałe.

Nie można zapominać również o zmianach odnośnie preferencji żywieniowych czy zapachowych. Węch kobiety staje się przeczulony na rozmaitą woń. Podobnie jest z jedzeniem. Apetyt może znacznie wzrosnąć, a do tego radykalnie zmienić się gust – rzeczy, które jeszcze do niedawna były ulubionymi, teraz wywołują odruch wymiotny. I odwrotnie – to, co było nielubiane, staje się nagle przysmakiem. Wielu przyszłym mamom nieobce są też rozmaite zachcianki spożywcze lub zaskakujące połączenia kulinarne. Ponadto ważną sprawą jest również to, że nieco zmieniają się już od początku ciąży emocje. Kobieta może stać się nadwrażliwa, mieć wahania nastrojów, częściej płakać lub denerwować się.

Aby jednak na pytanie „Czy jestem w ciąży?” poznać prawdziwą odpowiedź, najlepiej udać się do najbliższej apteki po test ciążowy. Tego typu akcesoria są bardzo łatwo dostępne, niezbyt drogie, proste w obsłudze, a do tego pozwalają uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Oczywiście bardzo wskazane jest również wykonanie odpowiednich badań krwi, czyli tzw. beta hCG. Na tej podstawie można rozpoznać ciążę w jeszcze wcześniejszych fazach, niż w przypadku wspomnianego testu z moczu. Jeśli wyniki są pozytywne, należy jak najszybciej zapisać się na wizytę do ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here