23 tydzień ciąży

Co dzieje się z dzieckiem i jego matką podczas dwudziestego trzeciego tygodnia ciąży? Czego przyszłe mamy mogą spodziewać się na tym etapie? Warto poznać wcześniej odpowiedzi na te bardzo ważne pytania, aby spokojnie reagować na różne zmiany zachodzące we własnym organizmie i samym brzuszku. 23 tydzień ciąży nie jest jeszcze najtrudniejszy i najcięższy, ale niesie ze sobą kilka charakterystycznych zmian.

Oczywiście na tym etapie organizm dziecka nie zmienia się jeszcze jakoś specjalnie zauważalnie. Maluszek przebywający jak na razie w brzuszku swojej mamy wciąż jest bardzo chudy, ponieważ póki co nie ma zdolności do wchłaniania wszystkich substancji odżywczych spożywanych przez samą jego mamę. Ciałko dziecka pokryte jest już niewielkimi włoskami. Jego struktura może być lekko pomarszczona, a także przykryta sporą ilością mazi płodowej. Dla każdego maluszka odgrywa ona bardzo ważne funkcje. Chroni skórę dziecka przed ewentualnymi uszkodzeniami czy otarciami. Doskonale ją także nawilża i zabezpiecza przed nadmiernym przesuszaniem się. Maź płodowa jest jak naturalny i w pełni bezpieczny balsam do ciała dla dziecięcej skóry. Bez niej bardzo szybko straciłaby ona swój odpowiedni poziom nawilżenia, stałaby się mocno przesuszona i prędko pojawiałyby się na niej nowe otarcia, uszkodzenia czy ranki.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko zaczyna ćwiczyć oddychanie. Próbuje systematycznie wciągać wody płodowe, ale jego organizm wciąż nie jest przygotowany do tego, aby oddychać zwykłym tlenem – mógłby bowiem źle zareagować, gdyby dostało się do niego powietrze. Dziecko zaczyna też ustalać swój tryb dobowy. Wie, kiedy chce spać i wie, kiedy powinno pozostać w stanie czujności. Jest to wyczuwalne przez samą matkę. Niektóre panie, potrafiące nawiązać bardzo silną więź ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem, doskonale wiedzą, kiedy ono śpi, a kiedy po prostu czuwa. 23 tydzień ciąży przynosi też ogromne zmiany w narządach zmysłów. Rozwija się dziecięcy wzrok i słuch, dlatego też dziecko może już spokojnie słyszeć docierające do niego dźwięki, a także zaczyna powoli otwierać swoje oczka. Wciąż jest malutkie, ale niedługo zacznie stopniowo rosnąć i przybierać na wadze.

A co dzieje się z organizmem jego matki? Jak ona reaguje na dwudziesty trzeci tydzień ciąży? Z całą pewnością zauważalne jest to na jej ciele – brzuszek jest coraz bardziej krągły. Większe stają się również piersi, gdyż krew zaczyna w nich przepływać coraz szybciej i intensywniej. Przygotowują się one do tworzenia dziecięcego pokarmu – mleka. Z tego powodu mogą wydzielać siarę, która jest gęstym pokarmem, i niestety brudzić bieliznę. Na tym etapie kobieta powinna zadbać przede wszystkim o swój komfort. Musi nosić wygodną, naturalną i wykonaną z czystej bawełny bieliznę, która nie będzie zbyt mocno uciskać jej piersi i nie doprowadzi do produkcji nadmiernej ilości pokarmu dla dziecka. Ważny jest także codzienny odpoczynek. Ciąża jest bardzo radosnym, ale również i dosyć męczącym okresem w życiu każdej kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here