Czy jestem w ciąży, czy to tylko grypa?

Objawy wczesnej ciąży łudząco przypominają objawy zatrucia pokarmowego, czy przeziębienia. Szczególnie kiedy są to początki, dlatego przyszłe mamy często je ignorują, bądź te starające się usilnie o dziecko nadinterpretują zwykłe przeziębienie jako zapowiedź przyszłego wyczekiwanego członka rodziny. Kobiety starające się o dziecko już w pierwszym tygodniu próbują doszukać się objawów świadczących o zapłodnieniu, co jest mylne, ponieważ w pierwszych dniach są one niedostrzegalne. Co warto wiedzieć i na jakie objawy zwrócić uwagę ?

Pierwsze objawy są zauważalne u kobiet już w 4 tygodniu od zapłodnienia. Wcześniej są tak znikome, że łatwo je przeoczyć.
Pierwszym z nich jest brak miesiączki, który jest dla wielu pierwszym sygnałem, że coś dzieje się w ciele przyszłej mamy. Jednak może pojawić się krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Jednak jest ono mniej obfite. Dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami i mniej obfitymi, może być to mylny objaw i łudząco przypominać ich normalny rytuał miesięczny, i takie mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po 2 czy 3 miesiącach. Drugim z najbardziej częstych objawów są nudności, najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, zdarza się to kobietą szczególnie w pierwszej ciąży, ale i ten objaw można pomylić ze zjedzeniem czegoś nieświeżego, bądź chorobą wirusowa przyniesioną od koleżanki z pracy.
Trzeci objaw, to zawroty głowy, mogą pojawić się także omdlenia, są spowodowane zmianami w krążeniu krwi, i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. U młodej mamy spada ciśnienie krwi, co skutkuje osłabieniem.
W pierwszych tygodniach można zaobserwować zmianę apetytu u młodej mamy, a raczej wzmożony apetyt. Związane jest to z burzą hormonalną w organizmie, i zapotrzebowaniem dziecka na substancję odżywcze. Hormony powodują, że kobieta zaczyna odczuwać lekki ból i tkliwość piersi. Nasze babcie mówiły, że jeśli na piersiach zaczynają być widoczne żyłki na piersiach to jest to dowód o potencjalnej ciąży, i owszem w tym okresie u niektórych przyszłych mam można to zaobserwować.
Kobieta robi się też bardzo senna. Wiele przyszłych mamuś decyduje się z tego powodu na zwolnienie lekarskie, ponieważ nie mogą zapanować nad zmęczeniem. Pojawia się także ból brzucha przypominający dolegliwości towarzyszące przy pierwszych dniach miesiączki.
Możemy często zaobserwować wrażliwość na zapachy. Nasze ukochane perfumy zaczynają przyprawiać nas o mdłości, a ukochany dotychczas zapach arbuza napawa nas obrzydzeniem i kończy się wizytą w toalecie. Zresztą kobieta jest teraz częstym jej gościem, ze względu na ucisk na pęcherz. Nawet w nocy jest jej stałą bywalczynią Wcześniej znienawidzony jabłecznik, kochamy teraz szczerą miłością, a ukochany sernik przez całe życie najchętniej by w tej toalecie wylądował, gdyby mąż go nadal nie kochał.
Jak widzimy, wiele objawów jest tak łudząco podobnych do wielu chorób, że sama kobieta może tylko gdybać czy jest w ciąży. Dlatego jeśli masz takie podejrzenia zrób test, a najlepiej umów się do lekarza ginekologa. On potwierdzi bądź zaprzeczy, i rozwieje wszystkie wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here