30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży to środek siódmego miesiąca ciąży – młodej mamie do terminu porodu pozostało więc już tylko 10 tygodni, które z pewnością szybko miną. Dziecko na tym etapie każdego dnia rośnie i zwiększa swoją wagę, przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy rozwijając się i zdobywając nowe umiejętności.
30 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Płuca maluszka są już na tyle rozwinięte, że gdyby doszło do porodu w tym okresie miałoby one już duże szansę na przeżycie w warunkach szpitalnych jednak potrzebują one jeszcze trochę czasu, by być w pełni rozwinięte i samodzielne, więc maluszek pozostanie jeszcze w brzuchu mamy na ponad dwa miesiące. Mózg dziecka powiększa się i zaczyna coraz lepiej funkcjonować, potrafi już coraz lepiej kontrolować temperaturę ciała dziecka więc meszek płodowy zanika. Opanowany jest także całkowicie zmysł słuchu, maluch słyszy dźwięki i reaguje na nie. Gdy przyszła mama poczuje lekkie regularne skurcze brzucha może wskazywać na to, że jej potomek właśnie ma czkawkę. W przypadku chłopców w tym czasie ciąży jądra zaczynają zstępować do moszny, natomiast u dziewczynek łechtaczka wyraźnie się zaznacza. Rzęsy i brwi urosły już w pełni, a włosy na główce wciąż rosną, maluszek posiada już również ukryte w dziąsłach wykształcone zęby mleczne. Ze względu na to, że dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuszku i wciąż rośnie porusza się mniej jednak jego ruchy są bardziej odczuwalne – czasami można też zauważyć na brzuchu wybrzuszenia jest to najpewniej rączka bądź nóżka maluszka.
30 tydzień ciąży – zmiany i dolegliwości towarzyszące mamie
Brzuch wciąż się powiększa przez co ciężarna może mieć problemy z utrzymywaniem równowagi i przybraniem odpowiedniej pozycji do snu. Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości związane z coraz to większym brzuchem; skurcze mięśni nóg, bóle kręgosłupa, częstsze skurcze w okolicach macicy czy żylaki. Aby uśmierzyć męczący ból występujący w plecach warto ogrzewać bolące miejsce za pomocą kompresów bądź kąpieli pod prysznicem, jeżeli ból pleców nasila się w pozycji stojącej należy zmienić pozycje; usiąść bądź położyć się, jeśli jednak dzieje się przeciwnie może pomóc wykonanie kilku lekkich ćwiczeń rozciągających. Przyszła mama w tym okresie może skarżyć się także na bóle głowy, zaparcia, zgagę, hemoroidy oraz ból w nadal powiększających się piersiach. Ponieważ maluszek szybko rośnie zwiększa się zapotrzebowanie organizmu mamy na kalorię, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dietę i spożywane posiłki. Zamiast słodyczy czy innych nie zdrowych rzeczy należy sięgać po warzywa, owoce, chude mięso, ryby, kasze, pieczywo z pełnego przemiału.
W trzydziestym tygodniu ciąży przyszli rodzice coraz bardziej przygotowują się do nadejścia nowego członka rodziny, jednak też coraz częściej w tym okresie pojawiają się obawy o przebieg porodu. Jeżeli rodzice nie uczestniczą jeszcze w szkole rodzenia warto zrobić to teraz, zajęcia pozwolą na odpowiednie przygotowanie rodziców do dnia porodu co z pewnością uspokoi nie tylko przyszłą mamę ale i również tatę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here