40 tydzień ciąży

W końcu doczekałaś się ostatniego tygodnia ciąży. Przez 39 tygodni twoje ciało przygotowywało się do porodu, a dziecko z każdym tygodniem było coraz większe, rozwijały się u niego coraz bardziej wszystkie organy. Koniec 40 tygodnia to oczekiwany koniec ciąży, który zakończy się porodem. Na pewno nie mogłaś doczekać się tego dnia, a końcówka ciąży bardzo ci się dłużyła.
Dziecko osiągnęło już wagę i wzrost, którą będzie miało po porodzie, statystycznie dzieci urodzone w terminie ważą 2700 – 4100g oraz mierzą 48 – 56cm. Jest to długość mierzona od główki do pupy dziecka. Ważnym pomiarem jest również obwód głowy oraz klatki piersiowej. Wszystkie jego narządy są już rozwinięte, dzięki czemu jest gotowe na samodzielne życie poza brzuchem matki. Nie oznacza to, że jest niezależne. Po urodzeniu dziecko potrzebuje mamy – jej bliskości, zapachu, dotyku, ciepła. Pamiętaj, że po porodzie bardzo ważny dla dziecka jest kontakt “skóra do skóry” przynajmniej przez 2 godziny. Jest to tak zwane kangurowanie. Gołe dziecko leży na twoich gołych piersiach, dzięki czemu nabywa odporności przejmując twoją florę bakteryjną. Czuje też bliskość z mamą, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli z pewnych powodów (zły stan matki, przeprowadzone cesarskie cięcie) nie możesz kangurować dziecka, może to zrobić tata. Dziecko po urodzeniu być może nie będzie chciało od razu ssać piersi, ponieważ zgromadziło zapasy jeszcze w brzuchu. Nie martw się tym, w ciągu 24 godzin na pewno zgłodnieje i zechce spróbować mleka. Pamiętaj również, że to normalne, że dziecko nieco traci na wadze w ciągu kolejnych dwóch dni, po tym czasie znów zacznie przybierać kilogramy.
Zazwyczaj dziecko w 40 tygodniu ciąży jest ułożone embrionalnie, co oznacza, że jego głowa znajduje się na dole i napiera na kanał rodny. Jeśli jednak dziecko nie obróciło się w czasie ciąży i jest ułożone pośladkowo, lekarz może próbować je obrócić, bądź zaleci wykonanie cesarskiego cięcia. Może być ci już ciężko się poruszać oraz możesz częściej odczuwać potrzebę korzystania z toalety, ponieważ dziecko napiera na pęcherz. Dziecko ma już bardzo mało miejsca na poruszanie się, nie martw się jeśli zauważysz, że odczuwasz mniej intensywne ruchy niż wcześniej. Jednak ruchów powinno być nie mniej niż 10 na godzinę, jeśli jest ich mniej, koniecznie zgłoś się do lekarza, który przeprowadzi badanie KTG. 40 tydzień ciąży to również czas intensywnego rozwoju komórek nerwowych dziecka. Rozpoznaje już głos twój i swojego taty.
Zapewne twój brzuch jest już bardzo duży, wszyscy w koło pytają czemu jeszcze nie urodziłaś, a ty sama pytasz koleżanek o sposoby na przyspieszenie porodu. 40 tydzień ciąży nie jest łatwy, z jednej strony nie możesz się doczekać pojawienia na świecie dziecka, a z drugiej strony boisz się porodu oraz tego jak poradzisz sobie z noworodkiem po wyjściu ze szpitala. Nie martw się, prawidłowo poprowadzony przez położną poród jest, pomimo tego że bolesny, wspaniałym przeżyciem. A wszelkie bóle wynagrodzi ci twoje dziecko, które tak bardzo będzie potrzebowało kontaktu z tobą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł39 tydzień ciąży
Następny artykułAntykoncepcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here