Ciąża - jak prawidłowo przeliczać tygodnie na miesiące?

Każda przyszła mama zastanawia się, jak prawidłowo dopasować tygodnie ciąży a miesiące, które są im podporządkowane. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste.
Każda zdrowo rozwijająca się ciąża trwa około 40 tygodni. Z kolei te tygodnie dzieli się na 3 trymestry. Każdy trymestr złożony jest natomiast z 3 miesięcy.
Pierwszy trymestr jest to sam początek ciąży – pierwszy, drugi oraz trzeci miesiąc. Pierwsze cztery tygodnie składają się na miesiąc pierwszy, kolejne 5,6,7 oraz 8 tydzień na miesiąc drugi, oraz tygodnie 9-12 na miesiąc trzeci. Pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej niepewnym okresem, bowiem to właśnie w tym czasie dochodzi do największej liczby poronień. Jest to także ten etap ciąży, kiedy kobieta odczuwa nieprzyjemne, męczące objawy takie jak zwiększona senność, zmęczenie, niepokój, zdenerwowanie i rozdrażnienie. Często pojawiają się również mdłości, a nawet wymioty – które wbrew pozorom są przez lekarzy uznawane za bardzo pozytywny objaw świadczący o prawidłowo rozwijającej się ciąży.
Drugi trymestr rozpoczyna się czwartym miesiącem ciąży, na który składają się tygodnie od 14 do końca 17. Kolejne cztery tygodnie (18-22) to miesiąc piąty. Ostatni – szósty miesiąc trwa aż pięć tygodni, od początku 22 do końca 27. tygodnia. Środkowy trymestr jest nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Zdecydowanie to najprzyjemniejszy etap, w którym wszystkie dolegliwości towarzyszące początkowej ciąży stopniowo zmniejszają swoją siłę, a nawet całkowicie ustępują. Dotychczasowe złe samopoczucie znika, a na jego miejsce wkracza wzmożona energia do działania. Przyszła mama zaczyna odczuwać komfort psychiczny związany z poukładaniem sobie w głowie zmian, które nieodmiennie przewrócą jej życie do góry nogami. W drugim trymestrze najpewniej znana już będzie płeć maleństwa, a brzuszek zacznie powoli odstawać i już nie da się zaprzeczyć, że jest się w stanie błogosławionym. W tym okresie wydarzy się również niesamowita i wyczekiwana chwila – mama poczuje pierwsze ruchy dziecka.
Ostatni – trzeci trymestr – jak i pozostałe składa się z trzech miesięcy. Rozpoczyna go miesiąc 7, a więc tygodnie od 28 do 31 włącznie. Kolejne cztery (32-35 tydzień) to miesiąc ósmy. Dziewiąty miesiąc rozpoczyna tydzień 36 i trwa do rozwiązania. Teoretycznie ciąża kończy się w 40. tygodniu, jednak bardzo często może liczyć jeszcze 41, a nawet 42 tygodnie – w zależności od momentu, w którym maluszek będzie gotowy pojawić się na świecie. Trzeci trymestr przygotowuje dziecko na samodzielne funkcjonowanie. Kobieta odczuwa w tym okresie wiele nieprzyjemnych objawów związanych z bardzo szybkim wzrostem maluszka, a co za tym idzie – z błyskawicznie powiększającym się brzuszkiem. W ciągu tych ostatnich miesięcy u dziecka doskonalą się przede wszystkim drogi oddechowe oraz układ nerwowy. W tym okresie maluch powinien się także obrócić główką w dół (jest to optymalna pozycja do porodu). Niestety dolegliwości ciążowe w ostatnich tygodniach będą wyjątkowo dokuczliwe, a mama z niecierpliwością będzie wyczekiwała pierwszych oznak zbliżającego się porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here