Pierwsze objawy ciąży

Okres ciąży dla przyszłej mamy jest jednym z najwspanialszych momentów jak i doświadczeń w życiu. Kobieta codziennie może obserwować zmiany, które funduje jej nowo rozwijające się życie.

Wbrew pozorom zajść w ciążę nie jest tak łatwo, jakby się wydawało. Wpływa na to wiele różnych czynników, takich jak: styl życia, odpowiednia dieta, regeneracja, stres, przebyte infekcję i wiele innych aspektów, które musi spełniać para starająca się o dziecko. Często przyszli rodzice wywierają na sobie bardzo dużą presje, co również uniemożliwia bezstresowe podejście do tematu.

Większość kobiet, najlepiej chciałoby wiedzieć od razu po stosunku czy doszło do zapłodnienia. Niestety w tym temacie trzeba być bardzo cierpliwym. Niemniej jednak niektóre panie, znające bardzo dobrze swój organizm, mogą już 10 dni po zapłodnieniu zaobserwować wczesne objawy ciąży.
Najczęstszymi symptomami wskazującymi na to, iż kobieta może spodziewać się dziecka i nie będącymi tzw. „objawami przedmiesiączkowymi” są m.in.: nagłe huśtawki nastrojów, ciągłe zmęczenie, wzmożony apetyt bądź przeciwnie jego brak. Teraz nasuwa się pytanie: ,,Czy moje ciało da mi jakieś sygnały?” Oczywiście! Bardzo często we wczesnej ciąży piersi kobiet są nadwrażliwe na dotyk, brodawki stają się większe i ciemniejsze. Druga sprawa, która może pomóc zidentyfikować kobiecie czy spodziewa się dzidziusia jest coraz to częstsze wizyty w toalecie. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem są nagłe apetyty. W tym okresie, kobieta potrafi równocześnie pozwolić sobie na ogórka kiszonego i Nutellę.
Każdy organizm jest inny. Tyle ile kobiet na świecie tyle różnorodnych przeżyć związanych z ciążą. Niestety wszystkie wyżej wymienione objawy mogą być mylące i wiążące się z zupełnie czymś innym, np. grypą lub po prostu przemęczeniem, więc najbezpieczniej uzbroić się w cierpliwość i po dwóch tygodniach wykonać test ciążowy, który najlepiej jest zakupić w aptece. Wtedy jego wynik może być już wiarygodny, ponieważ są one czułe na hCG (Gonadotropina kosmówkowa), który organizm kobiety zaczyna wytwarzać już 8 dni po zapłodnieniu. Odpowiada za to łożysko oraz zapłodniona komórka jajowa. Najszybciej wzrasta jego poziom w moczu oraz we krwi przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. Testy najlepiej jest wykonywać z samego rana, po przebudzeniu i na czczo, gdyż wtedy poziom hCG jest najwyższy. Aczkolwiek widnieją w sprzedaży produkty, które można użyć o każdej porze dnia i wynik będzie równie wiarygodny. Po zobaczeniu pozytywnego wyniku należy jak najszybciej udać się do lekarza, a po ujrzeniu negatywnego, nie tracić nadziei i podejmować kolejne próby.

Drogie Panie! Pamiętajmy, że ten piękny czas ciąży, gdy podczas dziewięciu miesięcy Wasze organizmy są zdolne do stworzenia nowego życia, należy pielęgnować. Akceptujcie każdą huśtawkę nastroju, każdy dodatkowy kilogram, ponieważ ten czas jest wyjątkowy dla Was i rozwijających się Waszych maluchów.
Nie poddawajcie po pierwszej, drugiej czy trzeciej nieudanej próbie, tylko zadbajcie o czynniki, które zostały wymienione w artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here