Ciąża a okres oraz inne krwawienia.

Większość kobiet starających się o dziecko ze zdumiewającą starannością oraz dokładnością obserwuje własny cykl miesięczny. Poznając reakcje swojego organizmu, bardzo szybko potrafią stwierdzić, że najprawdopodobniej zaszły w ciążę. Jednakże jednocześnie cała rzesza kobiet, która rozpoczęła współżycie seksualne, nie prowadzi takich obserwacji, dlatego też o odmiennym stanie dowiadują się później.

Okres w trakcie ciąży.
Merytorycznie rzecz ujmując z naukowego punktu widzenia ciąża a okres nie idą ze sobą w parze. Otóż za okres uznaje się comiesięczne krwawienie z dróg rodnych kobiety, która ma na celu oczyszczenie organizmu poprzez usunięcie niezapłodnionej komórki jajowej. Ponadto rozpoczyna kolejny cykl menstruacyjny, gdyż przygotowuje ponownie organizm na przyjęcie nowego życia. Mimo to można natrafić na historie kobiet, które zdumiewająco późno dowiedziały się o swym odmiennym stanie. Niektóre dopiero w II trymestrze, a inne nawet w chwili samego porodu. Od takich opowiadań pękają w szwach internetowe fora, a historie niektórych takich przypadków swego czasu przedstawiał program TV „Ciąża z zaskoczenia”. Co łączy te wszystkie historie? Cały czas trwający okres.

Okres a krwawienie implantacyjne.
Niestety wiele kobiet mylnie określa mianem okresu inny rodzaj krwawienia tzw. krwawienie lub plamienie implantacyjne. Czym się różni i czy w ogóle można dostrzec jakieś różnice między jednym a drugim? Owszem, można. Krwawienie menstruacyjne rozpoczynające nowy cykl kobiety jest przede wszystkim bardziej obfite od implantacyjnego. Powód jest prosty. Plamienie implantacyjne następuje wyłącznie w momencie, kiedy zapłodnione jajeczko zagnieżdżając się w błonie śluzowej macicy spowoduje uszkodzenie naczynia krwionośnego. To z kolei wywołuje wynaczynienie się krwi, która następnie uchodzi z dróg rodnych, powodując plamienie lub brudzenie. Co więcej, plamienie implantacyjne nie jest doznaniem tak bolesnym jak okres ani nie występują w nim skrzepy krwi. W zasadzie jedynym mylnym z punktu widzenia kobiety podobieństwem jest termin występowania obu krwawień. Ze względu na wszelkie procesy fizjologiczne dotyczące zapłodnienia komórki jajowej oraz jej zagnieżdżenia w ścianie macicy, brudzenie ma miejsce w czasie zbliżonym do oczekiwanej miesiączki. Z tego właśnie powodu wiele kobiet mylnie określa plamienie okresem.

Krwawienia w ciąży.
Krwawienie z dróg rodnych w trakcie ciąży nigdy nie powinno być lekceważone. Może być ono niegroźnym i całkowicie naturalnym zjawiskiem, jak wspomniane wcześniej plamienie implantacyjne, jednakże zdecydowana większość przypadków krwawienia oznacza mniej lub bardziej niepokojące zmiany. W trakcie trwania ciąży ciężarne mogą krwawić po stosunku seksualnym, aczkolwiek może występować ono również kiedy do czynienia mamy z ciążą pozamaciczną. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultowanie wszelkich przypadków plamienia z lekarzem prowadzącym, choć można wymienić niepokojące symptomy towarzyszące krwawieniu. Z całą pewnością naszą uwagę powinno zwrócić intensywność zjawiska oraz czy w pojawiającej się krwi nie znajdują się skrzepy. Ważne też są dolegliwości bólowe w dole brzucha bądź pleców, a niekiedy wystąpić mogą również nudności oraz wymioty. W przypadku wystąpienia tych objawów nie należy zwlekać, ale jak najszybciej skontaktować się z lekarzem albo nawet udać się do szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here