Poród naturalny a cesarskie cięcie

Wiele kobiet zastanawia się nad porodem i porównuje poród naturalny z cesarskim cięciem. Jak wiemy obie metody mają swoich zwolenników jak i przeciwników, bowiem i poród naturalny, i cesarskie cięcie, ma swoje plusy i minusy. W praktyce wychodzi jednak tak, że większości przypadków kobiety nie mają wyboru, co do metody jaką ma przyjść na świat ich dziecko. Czasami tak się zdarza, że są przeciwwskazania do porodu naturalnego i wtedy to pozostaje tylko poród poprzez cesarskie cięcie.

Jakie są zatem zalety i wady porodu naturalnego i cesarskiego cięcia?

Na początku omówmy może zalety porodu naturalnego, zalicza się do nich między innymi:
– poród naturalny sprawia, że pomiędzy matką a dzieckiem powstaje niepowtarzalna więź,
– brak blizn pooperacyjnych na brzuchu,
– pobudza laktację, a więc wydzielanie mleka w piersiach,
– szybciej można dojść do siebie, mniejszy ból jest odczuwalny,
– dziecko rodzi się, gdy jest na to gotowe, a nie pod wpływem wywoływania akcji porodowej lub też poprzez sztuczne stymulowanie macicy do skurczów,
– mniejsze ryzyko powikłań na przykład: ryzyko krwotoku, zakażenia,(nawet czterokrotnie mniejsze od porodu zabiegowego).

Pomimo wielu zalet porodu naturalnego, wciąż większość kobiet boi się bólu, który mu towarzyszy. Jednak pamiętać należy, iż każdy poród jest inny i jest to kwestia indywidualna. I to, że jedna kobieta rodziła w wielogodzinnym bólu nie do zniesienia nie oznacza, że każdy inny poród będzie taki sam. Dlatego warto, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, zdecydować się jednak, na poród siłami natury, z korzyścią dla siebie, jak i dla zdrowia dziecka.

Niestety tak jak już zostało wspomniane, istnieją pewne przeciwwskazania do porodu naturalnego, przez co nie każda kobieta może zdecydować się na poród naturalny.
Do przeciwwskazań zalicza się:
– duża wada wzroku u rodzącej,
– zbyt wąska miednica,
– wady i choroby serca,
– nadciśnienie tętnicze,
– padaczka,
– cukrzyca ciążowa,
– astma.

Cesarskie cięcie w niektórych przypadkach okazuje się być konieczne, są to przypadki, w których dziecko jest nieprawidłowo ułożone w macicy matki lub dużo waży (więcej niż około cztery kilogramy).

Zatem jakie są zalety cesarskiego cięcia? Oto i one:
– zabieg cesarskiego możemy wcześniej ustalić z lekarzem, a więc znając z góry termin, można się do niego przygotować,
– nie traci się atrakcyjności seksualnej, pochwa nie rozciąga się, tak jak to jest w przypadku porodu naturalnego,
– nie jest odczuwalny ból,
– poród trwa krótko – do godziny.

Jeśli już się zdecydujemy na poród naturalny to jak on w ogóle wygląda? A więc poród naturalny dzieli się na cztery fazy:
Pierwsza faza – rozwieranie szyjki macicy, pojawiające się z różną intensywnością skurcze, jest to najdłuższy etap porodu bo trwa od pięciu do nawet osiemnastu godzin,
Druga faza – parcie, przypływ sił, trwa zazwyczaj dwie godziny i kończy się w chwili przyjścia maleństwa na świat.
Trzecia faza – tak zwana faza łożyskowa, następuje bowiem poród łożyska z błonami płodowymi, zazwyczaj jest to etap bezbolesny.
Czwarty etap – wczesny okres poporodowy, podczas którego następuje ścisły nadzór nad matką i dzieckiem na sali porodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here