Upławy podczas ciąży.

Jak wiadomo, śluz posiada niezwykle ważną role w procesie zapłodnienia, a nawet podczas ciąży. Kobiety w ciąży powinny uważnie obserwować śluz nie tylko w czasie ciąży, ale również przed zapłodnieniem.

Czy wiesz jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?

Za pomocą zmian śluzu szyjkowego możemy obserwować poszczególne etapy naszego cyklu miesiączkowego. Dzięki obecności tego śluzu wiemy że, układ rozrodczy prawidłowo funkcjonuje. Posiada on wiele zalet i zadań w organizmie oraz jest niezbędny aby nie doszło do podrażnień. Jego główną rolą jest nawilżenie ścianek, dzięki czemu nie powstaną otarcia, a tym samym w konsekwencji infekcja. Śluz powinien mieć przezroczystą barwę lub też lekko mleczny kolor oraz jest on zazwyczaj gęsty, a także ciągnący się, chociaż może być również rozrzedzony.

Pierwsze objawy ciąży a śluz

Jak wiemy konsystencja i barwa śluzu szyjkowego zmienia się w trakcie trwania cyklu. Śluz tworzy tak zwaną barierę ochronną dzięki czemu śluzówka jest zabezpieczona, a podczas penetracji kobieta nie odczuwa bólu. Gdy kobieta wraz z partnerem planują założyć rodzinę zwracają dużą uwagę na śluz ponieważ jest on często sygnałem dni płodnych. Śluz szyjkowy umożliwia dotarcie plemników do komórki jajowej kobiety dlatego w czasie trwania dni płodnych jest on klarowny i przezroczysty.

Śluz szyjkowy występuje również w czasie ciąży ponieważ chroni ciężarną kobietę, a tym samym jej dziecko przed różnymi infekcjami. Z tego śluzu powstaje tak zwany czop, który ma za zadanie zamknąć szyjkę macicy oraz chronić rozwijający się w niej płód. Ten czop przed porodem opada zatem nie ma ryzyka powikłań. W czasie ciąży śluz jest dość obfity, a także przypomina śluz który kobiety posiadają w trakcie trwania dni płodnych. Zazwyczaj zapach śluzu jest neutralny. W czasie trwania ciąży wydzielanie śluzu jest znacznie bardziej obfite, co może być sygnałem dla kobiety że, zaszła w ciążę.

Prawidłowy śluz szyjkowy w ciąży

Należy pamiętać aby zadbać o właściwe pH aby śluz nie sprawiał problemów w trakcie ciąży. Odczyn śluzu powinien być kwaśny, aby nie doszło do rozwoju patogenów, w tym bakterii.

Niepokojące upławy w trakcie ciąży

Jeśli zmienił się zapach, konsystencja lub kolor należy sprawdzić stan swojego zdrowia ponieważ nieleczona infekcja dróg rodnych może zagrozić również dziecku. Infekcja dróg rodnych może objawiać się grudkowanymi, zielonymi czy też białymi upławami, oraz towarzyszy temu zazwyczaj świąd, nieprzyjemny zapach czy też pieczenie.

Brunatny kolor śluzu w trakcie ciąży

Jeśli zauważymy śluz w kolorze brunatnym może to oznaczać że zawiera w sobie krew. Jest to często oznaką nieprawidłowości w obrębie łożyska lub też w związku z rozwojem płodu. Natomiast jeśli występuje on na początku ciąży może oznaczać że ciężarna mama ma problemy z wydzielaniem hormonów tarczycy.

Jak rozróżnić wody płodowe od śluzu szyjkowego?

Jedną z najprostszych metod rozróżnienia wód od śluzu jest zakup testu na wody płodowe, który można zakupić w aptece bez recepty. Natomiast jeśli nie jest on dostępny należy niezwłocznie udać się do szpitala by sprawdzić czy nic nie grozi maleństwu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here