Czy można mieć miesiączkę w ciąży?

Pierwszym objawem, który sprawia, że kobieta podejrzewa, że może być w ciąży jest najczęściej brak okresu. Zwykle, kiedy miesiączka nie pojawia się w spodziewanym przez nią terminie, to biegnie ona po test ciążowy. Okazuje się jednak, że krwawienie w ciąży przypominające miesiączkę również może się pojawić.
Plamienia, które występują w ciąży nie są tym samym, co miesiączka w ciąży, gdyż ta nie ma prawa pojawić się, gdy w macicy rozwija się zapłodniona komórka jajowa. Przyczyną pojawienia się krwawienie nie jest więc menstruacja. U kobiety ciężarnej ma ono inne przyczyny. Nie wolno takich plamień bagatelizować, gdyż bywają one objawem poważnych zaburzeń, choć bardzo często są zupełnie niegroźne. Bezwzględnie należy je skonsultować z ginekologiem.
Bardzo często krwawienie przypominające okres pojawia się pomiędzy 2. a 4. tygodniem ciąży. Mamy wówczas do czynienia z tzw. krwawieniem implantacyjnym, które występuje w efekcie procesu zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Zwykle jest to niezbyt obfite plamienie, któremu nie towarzyszy ból, ani skurcze w podbrzuszu. Nie oznacza to jednak, że kobieta może to zjawisko zbagatelizować. Wymaga ono konsultacji lekarskiej, gdyż bardzo podobne objawy daje niekiedy ciąża pozamaciczna.
Krwawienia w ciąży miewają również inną błahą przyczynę. Są one bardzo często wynikiem stosunków seksualnych. Dzieje się tak dlatego, że błona śluzowa pochwy może być w ciąży przekrwiona i wyjątkowo wrażliwa na uszkodzenia. Podczas stosunku seksualnego dochodzi więc często do mikrourazów, które są źródłem krwawienia.
szczególnie powinno kobietę zaniepokoić, jeśli w okresie ciąży zaobserwuje ona krwawienia obfite i gęste. Może towarzyszyć im silny ból i pojawiające się skrzepy. Takie krwawienie może trwać długo i łączyć się z mdłościami i wymiotami. Niezwłocznie należy udać się wówczas na izbę przyjęć oddziału położniczego. Ich przyczyną może być bowiem ciąża pozamaciczna lub poronienie.
Należy pamiętać, że ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna i może nawet zagrażać życiu kobiety. Krwawienie może być wynikiem pęknięcia jajowodu, w którym zagnieździł się zarodek.
Kiedy dochodzi do poronienia również mamy do czynienia z silnym krwawieniem, które może być zarówno ciemnobrązowe, jak i żywo czerwone. Jeśli tego typu krwawienie, którego nie da się pomylić z miesiączką, przydarzy się do ósmego tygodnia ciąży, to najczęściej taka właśnie jest jego przyczyna. Często zdarza się, że kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że w ogóle były w ciąży, gdyż biorą one takie krwawienie za wyjątkowo obfity i długotrwały, choć spóźniony okres. Dopiero, gdy trwa on zbyt długo, lub zaczynają mu towarzyszyć trudne do uśmierzenia bóle krzyżowe, udają się one do lekarza i tak uzyskują informację, że były w ciąży i właśnie przechodzą poronienie.
Podsumowując: nie ma możliwości, aby wystąpiła normalna miesiączka w ciąży. Krwawienie u kobiety ciężarnej powinno być zawsze pilnie skonsultowane z lekarzem ginekologiem, który ustali jego przyczynę i zadba o zdrowie matki i płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here