25 tydzień ciąży

Dwudziesty piąty tydzień ciąży coraz mocniej i szybciej zbliża kobietę do samego porodu. Zazwyczaj mocno się go ona obawia, choć jednocześnie nie może się doczekać tej chwili, kiedy wreszcie po raz pierwszy w życiu zostanie matką i postara się jak najlepiej spełniać w tej roli. 25 tydzień ciąży jest ważnym etapem i dla matki, i dla jej przyszłego dziecka. Co się zatem dzieje w trakcie tego okresu?

Maluszek zaczyna coraz lepiej sobie radzić z odbieraniem najróżniejszych bodźców. Przede wszystkim rozwija się jego wzrok, dlatego oczka dziecka są już w stanie dostrzec mocniejsze i intensywniejsze światła, które przebijają się przez powłokę brzuszną. Słuch działa już niemalże perfekcyjnie, dlatego nawet przez grubą warstwę skóry występującej na brzuchu dziecko jest w stanie usłyszeć dosłownie wszystko. Jest to najlepszy etap, aby zacząć z nim regularnie rozmawiać. Mama, która będzie codziennie mówić do swojego dziecka, nawiąże z nim bardzo bliską i głęboką relację. Gdy maluszek pojawi się już na świecie, błyskawicznie rozpozna głos swojej rodzicielki i od razu poczuje się przy niej komfortowo oraz bezpiecznie. Dziecko może też spokojnie rozpoznawać głosy innych osób. Tatuś, babcia czy nawet znajomi także mogą do niego jak najczęściej mówić, w ten sposób zarówno tworząc z nim pewną więź, jak również jeszcze bardziej stymulując jego narząd słuchu. Ruchy maluszka zaczynają być coraz bardziej intensywne. Są mocno wyczuwalne przez matkę, a czasem nawet dostrzegalne gołym okiem. Niemalże widać, że dziecko chce już opuścić swoją bezpieczną przystań i spotkać się na żywo ze swoimi rodzicami. Już niedługo będzie mieć taką okazję.

25 tydzień ciąży powoduje też znaczący wzrost samego brzuszka. Dla kobiety staje się on na tyle niewygodny, iż nie jest ona już w stanie poruszać się tak jak robiła to do tej pory. Traci swoją naturalną zwinność i kobiecą grację. Ruchy stają się coraz bardziej oporne i ociężałe, a wynika to z konieczności noszenia ze sobą sporego ciężaru. Oczywiście nie trzeba się tym wszystkim przejmować. Każda kobieta musiała przejść przez to samo, a tuż po porodzie od razu odzyskała swoją dawną sprawność. Warto natomiast zatroszczyć się na tym etapie o swoje ciało. Krew zaczyna w nim coraz wolniej i słabiej krążyć, co może doprowadzić m.in. do obrzęków nóg. Aby im zapobiec lub zmniejszyć swoją przypadłość, trzeba po prostu jak najczęściej się ruszać. Oczywiście intensywne ćwiczenia siłowe czy treningi wytrzymałościowe są całkowicie zakazane w takim stanie, ale codzienne i delikatne spacery bądź jogę zaleci kobiecie w ciąży każdy lekarz. Troska o ciało powinna też polegać na czystym wypoczynku. Kobieta w ciąży musi jak najczęściej odpoczywać – zwłaszcza że w dwudziestym piątym tygodniu może mieć problemy z bezsennością.

Każdy etap ciąży może być wspaniałym i niesamowitym okresem w życiu kobiety. Do każdego należy podejść z entuzjazmem i radością, oczekując przez cały czas swojego przyszłego porodu. Rodzicielstwo jest czymś najwspanialszym w życiu każdego dorosłego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here