Szkoła rodzenia, czy warto?

Kiedy para dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, musi podjąć wiele decyzji, zanim na świecie pojawi się maluszek.
Kupienie wyprawki, wybranie imienia, urządzenie pokoju…To tylko początek. Niemowlę to ogrom obowiązków, ale również powód ogromnej radości i szczęścia.
Żeby dobrze przygotować się na jego narodziny, a także wiedzieć jak odpowiednio się nim opiekować, wiele par rozważa udział w szkole rodzenia.
Czy to dobra opcja? Najlepiej przekonać się samemu.
Szkoła rodzenia ma na celu przygotować przyszłych rodziców do czekających ich nowych obowiązków. To kurs, polegający na kilku – kilkunastu spotkaniach, podczas których omawiane są najważniejsze zagadnienia dotyczące ciąży, porodu, a także okresu połogu.
Dla rodziców, nieposiadających do tej pory potomstwa, a także nie mających dużego doświadczenia w opiece nad niemowlęciem, to doskonała okazja do uzyskania wszelkich niezbędnych informacji.
Szkoła rodzenia wybierana jest przez rodziców – można wybrać tą, która prowadzona jest przy szpitalu, w którym planujemy rodzić lub wybrać zupełnie inną, poleconą przez znajomych.
Wiele prywatnych placówek jest refundowanych przez NFZ – już po 30. tygodniu ciąży, dlatego warto wcześniej dopytać, czy nie będziemy musieli dopłacać do spotkań.
Jeżeli nie mamy czasu, żeby uczęszczać na zajęcia w tygodniu, możemy wybrać szkołę, która oferuje kursy również w weekendy.
Szkoła rodzenia najczęściej prowadzona jest przez położne. Nierzadko są to osoby pracujące na oddziałach porodowych.
Do ich zadań należy przeprowadzić przyszłych rodziców przez najważniejsze tematy dotyczące najbliższych kilku miesięcy.
Młoda mama dowie się wielu istotnych faktów na temat ciąży – tego jak powinna się odżywiać, jakie badania powinna wykonać, aby jak najlepiej zadbać o siebie i maleństwo.
Położna może doradzić jak radzić sobie z mniej przyjemnymi objawami ciąży, pomoże rozwiać wątpliwości, które tak często dręczą ciężarne.
Podczas zajęć opowie ona o przebiegu porodu, a także możliwościach łagodzenia bólu. Doradzi ćwiczenia, które pomogą łatwiej urodzić, a także nauczy poprawnego oddychania, tak ważnego podczas porodu.
Niezmiernie istotnymi zajęciami są te, na których pojawia się kurs pierwszej pomocy noworodka.
Dziecko może się zakrztusić lub zadławić, a rodzic nie może wtedy spanikować. Szybka pomoc jest niezbędna – trzeba jednak wiedzieć co robić, aby nie wyrządzić dziecku większej krzywdy.
Podczas zajęć w szkole rodzenia położna nauczy przyszłych rodziców właściwego podnoszenia, przebierania, a także kąpania maleństwa. Wiele par czuje lęk na samą myśl o pierwszej kąpieli, nie chcąc zrobić dziecku krzywdy. Praktyczne zajęcia pozwolą im nieco oswoić się z sytuacją i nauczyć się odpowiedniego trzymania noworodka.
Szkoła rodzenia coraz częściej porusza także tematy szczepienia dzieci. W czasach kiedy wiele osób decyduje się na nieszczepienie dzieci, ważna jest edukacja i rzetelna wiedza, którą może przekazać każdy lekarz czy pielęgniarka.
Szkoła rodzenia to dopiero początek, prawdziwa przygoda zacznie się po porodzie, kiedy przywieziemy maleństwo do domu.
Warto jednak mieć podstawy, które pozwolą nam bezpiecznie zająć się dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here