4 tydzień ciąży

Być może się tego spodziewasz…
A może będzie to dla Ciebie wspaniała niespodzianka?!

Odczuwasz delikatną zgagę, myślisz, może zjadłam coś złego.
Nie jesteś już w stanie sama wysprzątać całego domu, bo po prostu jesteś po tym niesamowicie zmęczona… I dodatkowo Twoje piersi są wyjątkowo tkliwe. Co więcej pobolewa Cię brzuch, ale nie żołądek…
Co się dzieje? Czy domyślasz się, o co może chodzić Twojemu organizmowi?
Jest wielce prawdopodobne, że to 4 tydzień ciąży. To właśnie czas,
w którym kobiety nie do końca potrafią stwierdzić, co w trawie piszczy. Czasem występują tu plamienia, delikatne krwawienia, które można jeszcze interpretować jako miesiączkę. W takim wypadku kobiety najczęściej wykluczają ciąże, jednak jest to oczywiście błędne.
To dopiero początek rozwoju Twojego dziecka, ale już teraz jest ważny. Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i przyjmowaniu kwasu foliowego.
Kiedy następuje 4 tydzień ciąży, Twoje dziecko ma rozmiar…
średniego ziarenka piasku! To zaledwie kilka milimetrów, ale składa się z mnóstwa komórek. Można rzec, że to niczym zaprogramowany człowiek!
Pod koniec czwartego tygodnia istnieją czynniki, które mogą spowodować, że zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździ się
w macicy. Jednak może też być tak, że nie będą one miały na to wpływu.
Wróćmy do Twoich objawów.
Martwi Cię ból brzucha w jego dolnej części? Bez obaw! Musisz być świadoma, ze Twój organizm musi się przygotować, żeby dać bezpieczne i wygodne schronienie dziecku, które już teraz się w Tobie rozwija. Jak to wygląda? Na dole brzucha znajduje się macica.
To właśnie w niej rozwija się maluch. Można ja porównać do takiego małego woreczka, który w razie potrzeby ulega powiększeniu. Taką potrzebą jest właśnie ciąża. Żeby zaszły potrzebne zmiany, konieczny jest zwiększony dopływ krwi. To z nią dotrą niezbędne substancje budulcowe. Ściany macicy się pogrubią, można to sobie wyobrazić jako poduszeczki wewnątrz woreczka, takie aby dziecku było wygodnie
i aby było odgrodzone od środowiska zewnętrznego.
Tak jak wspominaliśmy powyżej, zapłodniona komórka jajowa jest bardzo malutka. Wielkość średniego ziarenka piasku. Niesamowicie małe, prawda? Owszem, ale pomimo to, widać ją na monitorze, służącym do wykonania badania USG. Co pokazuje ekran? Otóż, pokazuje on małą kropkę, która jak na razie nie ma nawet specyficznego koloru. Jest po prostu szarawa. Czy potrafisz sobie wyobrazić, że za 8 miesięcy ta kropka przekształci się w dziecko, które ma nóżki i rączki? Fascynujące!

Co jeszcze ciekawego może powiedzieć nam 4 tydzień ciąży?

Otóż właśnie w tym czasie u dziecka zaczyna się formować serce! Początkowo jest tylko rurką, ale z czasem rozwinie się we właściwy narząd. Już po 3 tygodniu kształtują się komory, które stopniowo zaczynają się kurczyć. Można już powiedzieć, ze serce dziecka bije.
W tym czasie zaczyna się wykształcać również mózg! Kto by pomyślał, dwa kluczowe dla organizmu organy, rozwijają się już w 4 tygodniu ciąży!
Wydawać by się mogło, pierwszy miesiąc ciąży, to nic takiego. Jednak widać, że jest on niezmiernie istotny w rozwoju dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here