Waga w ciąży

Jednym z ważnych tematów dla każdej kobiety, która dba o swoją sylwetkę, jest waga w ciąży. Wiele szczupłych kobiet obawia się, że podczas ciąży dużo przytyją i stracą swój atrakcyjny wygląd. Często tak się niestety dzieje. Co gorsza, dodatkowe kilogramy nie zawsze łatwo zrzucić po porodzie.
To zupełnie normalne, że waga w ciąży jest większa niż zwykle. Nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta w ciągu tych 9 miesięcy przybiera około 10 kilogramów. Gorzej, jeśli przybywa jej 20 lub więcej kilogramów! W takiej sytuacji znacznie trudniej będzie jej wrócić do swojej poprzedniej figury. Taka waga w ciąży nie jest właściwa i każda kobieta powinna o tym pamiętać! Warto wiedzieć, że ciężarna która na nadwagę, znacznie gorzej będzie znosiła ostatnie miesiące ciąży, może mieć też duże problemy z samym porodem oraz podczas połogu.
Prawidłowa waga w ciąży pomoże kobiecie utrzymać dobrą kondycję oraz zdrowie. Dzięki niej, będzie się lepiej czuła i być może uniknie nieprzyjemnych dolegliwości takich jak obrzęki, ból kręgosłupa czy puchnące nogi, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Jednak nie każda kobieta wie, co znaczy właściwa waga w ciąży. Ile powinno się przytyć? Lekarze twierdzą, że w normie jest przybranie około 10-15 kilogramów. Im więcej ważyła kobieta przed ciążą, tym mniej powinna przytyć.
Dość często spotykanym problemem jest zbyt niska waga w ciąży. Skąd się bierze taka tendencja? Kobiety w obawie przed tym, że zbyt dużo przytyją, zaczynają prowadzić dietę odchudzającą podczas ciąży. To bardzo nierozsądne zachowanie! Może ono prowadzić do tego, że dziecko urodzi się przedwcześnie, będzie miało niedowagę lub problemy z rozwojem, gdyż nie otrzymało podczas ciąży wszystkich niezbędnych pierwiastków. To dlatego prawidłowa waga w ciąży jest wyjątkowo istotna! Ma ona niebagatelny wpływ na zdrowie noworodka. Dbając o siebie i swoje odżywianie, kobieta zapewnia dziecku niezbędne warunki do rozwoju i znacznie zwiększa szanse na to, że maluch przyjdzie na świat zdrowy.
Niestety, odchudzanie w ciąży stało się popularnym trendem, szczególnie wśród młodych ciężarnych, które chętnie chwalą się szczupłym ciałem podczas ciąży. Każda kobieta powinna być świadoma niebezpiecznych konsekwencji jakie niesie ze sobą niedowaga w ciąży. Najważniejsze powinno być dla niej dobro dziecka, a nie własna atrakcyjność. To normalne, że kobieta nabiera ciała podczas ciąży, ale po porodzie szybko może stracić dodatkowe kilogramy i znów cieszyć się zgrabną sylwetką.
To, czy waga w ciąży jest prawidłowa, powinien monitorować lekarz prowadzący ciążę. Dzięki jego pomiarom kobieta będzie wiedziała, czy przybiera na wadze w odpowiednim tempie – nie za dużo, ale też nie za mało.
To, czy dziecko przyjdzie na świat zdrowe, w dużej mierze zależy od kobiety, która je nosi w brzuchu. Przede wszystkim wpływ ma styl życia, jaki prowadziła podczas całej ciąży. Zdrowe odżywianie, umiarkowana aktywność fizyczna, a także właściwa waga w ciąży to podstawy, o których powinna pamiętać każda ciężarna kobieta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here