Ciąża, czy wszystko jest prawidłowo ?

Ciąża ektopowa potocznie nazywana ciążą pozamaciczną, na początku niczym nie różni się od ciąży prawidłowo rozwijającej się. Kobieta odczuwa mdłości, zmiany nastroju, piersi są obrzmiałe, a my odczuwamy wstręt do niektórych zapachów. Nawet test ciążowy u połowy kobiet daje pozytywny wynik, choć stężenie hormonu jest mniejsze niż w prawidłowej ciąży.
Z czasem jednak możemy zaobserwować pierwsze jej niepokojące objawy, takie jak ból w podbrzuszu, zdarzają się również krwawienia.
Przy ciąży pozamacicznej mówi się o triadzie objawów do której należą przede wszystkim ból podbrzusza, krwawienie z dróg rodnych, co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, a ten stwierdza trzeci objaw jakim są guzy przydatków. Wszystkie objawy jednak nie zawsze występują jednocześnie. Możemy np. spotkać wydobywającą się brunatną wydzielinę, której ból nie towarzyszy i wtedy znacznie zmniejsza się ryzyko, że w ogóle możemy mieć do czynienia z ciążą ektopową (pozamaciczną).
Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży ektopowej jest z całą pewnością ból podbrzusza, który ma charakter tępy, nie ustępuje samoistnie. Z czasem kobieta ma problemy z oddychaniem, odczuwa parcie na odbytnice, pęcherz. Gdy do tego dochodzi pocenie się, szybkie tętno, bladość skóry, najprawdopodobniej doszło już do krwawienia wewnętrznego, a jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, i kobieta powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.
Wyróżniamy kilka rodzajów ciąż ektopowych m.in. ciążę jajowodową ( zarodek może rozwijać się w zasadzie w każdej części jajowodu) ,ciążę szyjkową (kiedy zapłodnione jajeczko rozwija się poza jama macicy ), ciążę brzuszną (rozwija się w jamie otrzewnej, albo każdym innym narządzie wewnętrznym ), ciążę jajnikowa (kiedy jajeczko rozwija się w jajniku lub na nim).
Za bezpośrednią przyczynę powstawania takiej patologii uznaje się zmiany w jajowodach, wadliwą budowę macicy, a także zapalenie przydatków. Według statystyk w taką ciążę zachodzą kobiety najczęściej w wieku od 25 do 30 lat.
U niektórych kobiet ciąża ta sama obumiera i zostaje wchłonięta przez tkanki, ale jest uznawana za zagrożenie życia bo najczęściej prowadzi do krwotoku.
Nie ma uniwersalnej recepty, aby zapobiec takiej ciąży, ale uznaje się, że częste stany zapalne poprzez np. noszenie niewygodnej i obcisłej bielizny (stringi) mogą w efekcie powodować zapalenie przydatków, co już jest bezpośrednią przyczyną ciąży ektopowej.
Warto pamiętać, że jakiekolwiek niepokojące wspomniane wyżej objawy powinny być sygnałem, aby udać się do lekarza. Czym wcześniej wykryta taka ciąża tym lepiej dla naszego organizmu i czasem nawet życia. Niestety bardzo wiele kobiet udaję się do lekarza dopiero jak objawy są już tak nasilone, że rozpoznaję się krwotok, albo są tuż przed nim a pamiętajmy, że to już zagrożenie naszego życia bardzo realne. Zapobiegajmy częstym zapaleniom. Jeśli już się pojawią nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Zaleca się picie pokrzywy i żurawiny, która pozwoli wypłukać bakterię, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here